Svarīgs jautājums: kas elektromobiļus gaida otrreizējā tirgū?

4

Iegādājoties jaunu auto, parasti tiek vērtēti šādi kritēriji: cena, ekspluatācijas izmaksas, ražotāja garantija u.tml. Vēl kāds svarīgs faktors, ko ņemt vērā, ir mašīnas likviditāte pēc garantijas perioda. Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav, taču attiecībā uz elektroauto ilgmūžību sabiedrībā valda dažādi mīti.

Peugeot e-208 uzlāde

Peugeot e-208 uzlāde

Iegādājoties jaunu auto, parasti tiek vērtēti šādi kritēriji: cena, ekspluatācijas izmaksas, ražotāja garantija u.tml. Vēl kāds svarīgs faktors, ko ņemt vērā, ir mašīnas likviditāte pēc garantijas perioda. Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav, taču attiecībā uz elektroauto ilgmūžību sabiedrībā valda dažādi mīti.

Vidējais auto vecums Latvijā ir 13,8 gadi. Ja uzskaitītu tikai elektromobiļu vecumu, skaitlis būtu krietni mazāks. Tas savā ziņā apstiprina joprojām pastāvošo mītu, ka pēc dažiem gadiem vai dažiem simtiem tūkstošu kilometru elektroauto ir novecojis vai arī pamatīgi nolietots.

Peugeot e-2008
Peugeot e-2008

Iespējams, viens no svarīgākajiem argumentiem par labu šo transportlīdzekļu ilgmūžībai un uzticamībai ir ražotāja noteiktais garantijas laiks – jo ilgāks tas ir, jo lielāka iespēja, ka braucamais būs uzticams. Lai cik paradoksāli tas izklausītos, šai ziņā vismierīgāk vajadzētu justies tieši elektroauto vadītājiem. Tiem ražotāji garantē, ka pēc 8 gadiem jeb 160 000 kilometru nobraukuma akumulatoram būs vismaz 70% sākotnējās ietilpības. Tas nozīmē, ka, piemēram, Peugeot elektriskais SUV e-2008, kas ar vienu uzlādi nobrauc līdz 345 km, pēc astoņiem gadiem ar vienu uzlādi varēs veikt vismaz 240 km.

Lielas nolietošanās atšķirības

Ieskatoties ražotāju garantijās, var salīdzināt auto prognozējamo kalpošanas mūžu – tādas kompānijas kā Peugeot, Volkswagen, BMW un daudzas citas modeļiem ar iekšdedzes dzinēju dod 100 000 km garantiju. Lai gan prakse rāda, ka parasti vieglie auto bez problēmām veic 200 000 km un pat vairāk. Tiesa, pēc katriem nobrauktajiem simts tūkstošiem kilometru palielinās defektu iespējamība. Tas saistīts ar dabisko nodilumu – iekšdedzes dzinējs, kuram ir daudz mehānisku detaļu, strādā ar ārkārtīgi lieliem apgriezieniem un sasniedz aptuveni 90 grādu darba temperatūru. Metāls dilst, un tajā rodas ar aci neredzamas plaisas.

Vaicāts par lietoto auto īpatnībām, bezizmešu transportlīdzekļiem veltītā portāla Uzlādēts.lv vadītājs Kārlis Mendziņš uzsver, ka mašīna ar iekšdedzes dzinēju būs vairāk nolietota nekā elektriskais modelis, kuru turklāt ir vieglāk uzturēt.

Elektromobiļiem ir mazāk detaļu, kas var nolietoties, plus – tiem pat eļļa nav jāmaina. Bremzes apkalpot māk vairums, logu slotiņas var nomainīt pats. Piekares nolietojums būs līdzīgs, taču tā ir lētākā sastāvdaļa.

Uzlādēts.lv vadītājs Kārlis Mendziņš

Kārlis stāsta, ka pirmais, ko vajadzētu noskaidrot pirms lietota elektroauto iegādes, ir akumulatora stāvoklis.

To var izdarīt salīdzinoši vienkārši. Izmantojot Bluetooth savienojumu, ar OBD-II adapteri iespējams pieslēgties pie auto un mobilajā lietotnē iegūt visu informāciju par akumulatora stāvokli: kādas uzlādes veiktas un cik kilometri nobraukti.

Taču ne gadu, ne kilometru skaits nav būtiskākie rādītāji. Jāskatās uz veiktajiem uzlādes cikliem. Ja auto lādēts tikai ātrajā variantā, tad akumulatora veselības stāvoklis varētu nebūt labs, kas procentuālā izteiksmē būtu 85–90% sākotnējās kapacitātes. Savā praksē gan neesmu sastapies ar cilvēkiem, kuri būtu bijuši neapmierināti ar akumulatoru, pat ja tajā ir tikai 50–60% sākotnējās kapacitātes, jo ikdienā viņiem vajag nobraukt 10–20 km un auto viņi var uzlādēt mājās. Ja akumulatora atlikusī veiktspēja apmierina, tad viss kārtībā. Ja nē, jāieskatās garantijā, jo daudzi ražotāji akumulatoram to dod stipri lielāku nekā pašam auto. Ja mašīnai garantija ir divi gadi, pagarinātā – pieci, akumulatoram tipiski ir 8–10 gadi.

Uzlādēts.lv vadītājs Kārlis Mendziņš

Daži ražotāji sniedz arī precīzu informāciju par paredzamo patēriņu. Teiksim, Peugeot pat piedāvā speciālu tabulu un paskaidro, kādos apstākļos mašīna izmantos mazāk enerģijas.

Otrreizējais tirgus tikai sāk attīstīties

Lietotu elektroauto tirgus šodien Latvijā ir pašā attīstības sākuma stadijā, saka Kārlis Mendziņš. Mendziņš īpaši iesaka pievērst uzmanību Norvēģijas tirgum, kurā vērojams elektroauto piesātinājums un kurā cenas lietotajiem elektroauto ir pazeminājušās. Nelielas problēmas gan varētu rasties, šādu mašīnu atmuitojot. Ir novērots, ka Latvijā attiecīgo iestāžu darbinieki netic, ka lietots elektroauto nopirkts par 10 000 eiro, nevis par divtik lielāku summu, un liek maksāt vairāk arī muitas nodokļos. Tāpēc atmuitot būtu vieglāk caur Zviedriju, kur, ja arī procenti būtu augstāki, galvassāpju mazāk.

Ja skatāmies uz ievesto auto vidējo vecumu, tie ir desmit gadi. Kādi elektroauto bija pieejami pirms desmit gadiem? Nekā izcila – Citroen C-Zero un pirmie Nissan Leaf. Daudzi ražotāji tolaik vēl nemaz nebija pievērsušies elektroauto ražošanai. Ja man šodien vajadzētu iegādāties lietotu elektroauto, es to meklētu Norvēģijā vai Zviedrijā, vai Vācijā, kur ir normāls piedāvājums par normālu cenu. Šobrīd gan situācija ir tāda, ka visiem lietotajiem auto cenas paaugstinās, jo jaunus nespēj pieražot.

Vēl kas – Latvijā daudziem ziņu portāliem patīk izplatīt mītus, ka elektroauto nav kur apkalpot. Taču patiesībā visi Latvijas dīleri, kam ir servisa centri, prot apkalpot attiecīgās markas elektriskos modeļus. Es pat zinu, ka Latvijā ir mainīti akumulatori.

Uzlādēts.lv vadītājs Kārlis Mendziņš

Par elektroauto uzticamību nevar sūdzēties

Starp citu, pasaulē jau ir elektroauto, kas nobraukuši vairāk nekā miljonu kilometru, tāpēc tiem, kuriem patīk runāt par tēmu, ka agrāk ražotie iekšdedzes dzinēja auto ir uzticamāki, vajadzētu ievākt datus par šībrīža situāciju.

Ņemot vērā, piemēram, to, cik aktuāli šobrīd ir astoņus gadus veci elektroauto un cik aktuāli būs modernie šī tipa braucamie pēc šāda paša laika, jāsecina, ka nākotne rādās laba, jo tie elektromobiļi, kas bija jauni pirms 6–8 gadiem, vairs nav tik pievilcīgi lietotu mašīnu pircējiem kā mūsdienīgie elektroauto būs pēc asotņiem gadiem. Tas tāpēc, ka pirms astoņiem gadiem ar vienu uzlādi nekāds lielais nobraukums neiznāca – varēja veikt ap 150 km vienā piegājienā, un tas jau toreiz bija maz. Pēc dažiem gadiem, krītoties akumulatora kapacitātei, kilometru skaits bija sarucis vēl vairāk.

Peugeot e-208
Peugeot e-208

Akumulatora kapacitātes samazināšanās ir raksturīga ne tikai elektriskajiem transportlīdzekļiem. Arī iekšdedzes dzinējs laika gaitā zaudē daļu jaudas nolietotu detaļu un efektivitātes pazemināšanās dēļ, taču šis patēriņa pieaugums parasti nav īpaši pamanāms, jo notiek pakāpeniski.

Pašreiz elektromobiļi ar vienu uzlādi nobrauc apmēram 400 km. Pēc dažiem gadiem tas samazināsies, teiksim, par 20 procentiem, un 400 km vietā joprojām varēs veikt 320–340 km, kas tāpat ir labs rezultāts. Tāpēc tagad pārdotie elektroauto būs daudz pievilcīgāki otrreizējam tirgum nekā pašreiz pieejamie.

Iedomājieties hipotētisku situāciju: šobrīd pārdošanā esošais elektroauto ir vidēji četrus gadus vecs un nobraucis 53 000 km. Par pamatu ņemot šo tendenci, pēc astoņiem gadiem tas būtu veicis nedaudz vairāk par 100 000 km. Taču šis skaitlis ir tikai divas trešdaļas no ražotāja dotās 8 gadu vai 160 000 km garantijas. Pat ja ņem vērā statistiku, ka vidēji eiropietis dienā nobrauc 50 km, pēc 8 gadiem nobraukums būtu tikai 146 000 km.

Tātad, iegādājoties, piemēram, 8 gadus vecu Peugeot e-208, vadītājs varēs justies drošs, jo ražotājs garantē, ka akumulatora ietilpība joprojām būs vismaz 70% no sākotnējā rādījuma. Tas nozīmē, ka ar vienu uzlādi viņš joprojām varēs nobraukt gandrīz 250 kilometrus. Un tas ir pesimistiskākais scenārijs, jo akumulatora kapacitāte visticamāk būs krietni virs 70 procentiem.

Es esmu pārliecināts, ka visi tirgū pieejamie lietotie elektroauto ir samērā labā stāvoklī, vienīgais izņēmums varētu būt pirmie divi Nissan Leaf ar 24 un 32 kWh akumulatoru. To iegādi es vērtētu skeptiski. Pārējie – atkarībā no vajadzības un iegribām. Man personīgi ļoti simpatizē Kia Soul EV jaunā versija, ko Latvijā diemžēl netirgo.

Uzlādēts.lv vadītājs Kārlis Mendziņš

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
4 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vankel
Vankel
Viesis
25/02/2022 09:21

Diez vai par akumulatoru rakstot: tikai 50–60% sākotnējās jaudas ir pareizi lietot vārdu “jauda”. Gan jau ka domāta ietilpība, jeb kapacitāte.

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Vankel
25/02/2022 09:53

Piekrītu. Visur laboju šo vārdu, šo vienu palaidu garām. Jau uzrakstīju autoriem, ka tā nav jauda.

Andris
25/02/2022 08:58

Kārli, kāpēc tāda skepse par Nissan Leaf? Vai vari to pamatot?
Es esmu pārliecināts, ka visi tirgū pieejamie lietotie elektroauto ir samērā labā stāvoklī, vienīgais izņēmums varētu būt pirmie divi Nissan Leaf ar 24 un 32 kWh akumulatoru.

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Andris
25/02/2022 09:58

Pareizāk būtu teikt, ka abiem šiem modeļiem es neuzticētos bez iepriekšējas pārbaudes.
30 kWh Leaf nāca ar ražotāja kļūdu, kuru vēlāk “atrisināja” ar programmatūru. Šī kļūda rezultējās straujā akumulatoru degradācijā.
Tā kā Leaf nav ar bateriju termoregulāciju, tad ir ļoti svarīgi to pareizi lādēt, lai nebūtu problēmu ar akumulatora degradāciju. Mazāk tas attiektos uz 40kWh un 62kWh Leaf vienkārša iemesla dēļ – lielāka baterija var izturēt lielāku slodzi un degradācija ir mazāk atkarīga no īpašnieka uzlādes paradumiem.

4
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: