VES koka torņa iekšpuse

Pirmais vēja turbīnas tornis, kas izgatavots no koka

Zviedrijas pirmais koka vēja turbīnas tornis tagad ir uzsliets. Tas ir 30 metru augsts, un to uzcēla Zviedrijas attīstības uzņēmums Modvion. Uzņēmums apgalvo, ka koka konstrukcija ir tikpat izturīga kā tērauda, un tas jau no paša sākuma padara vēja turbīnu klimatu neitrālu.

Tagad uz Bjorko salas uzceltais vēja enerģijas tornis ir 30 metru augsts un tiks izmantots pētniecības vajadzībām, ziņo Renewable Energy Magazine. Bet jau 2022. gadā pirmie koka torņi tiks būvēti komerciālā mērogā. Modvion ir parakstījis nodomu deklarācijas ar Varberg Energi par 110 metru augstu torni un ar Rabbalshede Kraft par 10 torņiem, kuru augstums ir vismaz 150 metri.

Šis ir būtisks panākums, kas paver ceļu nākamās paaudzes vēja turbīnām. Laminēta koksne ir stiprāka nekā tērauds ar tādu pašu svaru un, būvējot moduļos, vēja turbīnas var būt garākas. Būvējot no koka, mēs arī samazinām oglekļa dioksīda emisijas ražošanā.

Otto Lundmans, Modvion AB izpilddirektors
VES koka tornis
VES koka tornis

30 metrus augstais tornis tika uzcelts kopā ar Moelvenu līmēšanas rūpnīcā Töreboda. Koksnes zemais svars un modulārā koncepcija ļauj uzbūvēt augstākus torņus, kuru sekcijas var pārvadāt pa koplietošanas ceļiem.

Kokam ir fantastiskas īpašības, un, lai sasniegtu klimata mērķus, mums ir jāveido daudz vairāk no koksnes. Mums tas ir ļoti iedvesmojoši piedalīties šajā izmēģinājuma projektā, kurā mēs esam spējuši izmantot atjaunojamo koksni dizaina projektā, lai ražotu atjaunīgo enerģiju.

Johans Ahēns, Moelven Töreboda izpilddirektors.

Koka vēja turbīnu torņus var uzbūvēt par ievērojami zemākām izmaksām nekā tēraudu, kas pazemina vēja enerģijas radītās elektroenerģijas ražošanas izmaksas. Ogļskābā gāze, ko absorbē koki augot, tiek glabāta koka torņos, kas nozīmē, ka vēja turbīnas jau no paša sākuma var būt neitrālas pret klimatu.

Paredzams, ka vēja enerģija būs ES lielākais enerģijas avots jau 2027. gadā. Ar koka vēja turbīnu torņiem mēs iegūstam vēl klimata ziņā gudrāku atjaunīgo elektrību, lai stātos pretī klimata krīzei.

Ola Carlson, Zviedrijas vēja enerģijas tehnoloģijas centra direktors un atjaunojamās enerģijas ražošanas docents.
Pirmais vēja turbīnas tornis, kas izgatavots no koka 1
Pirmais vēja turbīnas tornis, kas izgatavots no koka 2
balsojumi
Raksta novērtējums