Škoda Enyaq iV apskats (+video)

10

Škoda to dēvē par dzīvības avotu. Mēs to pazīstam kā Enyaq iV. Sabiedrībā ir ļoti liela interese par konkrēti šo elektroauto. Vai tas ir VW ID.4 galinātājs? Vai ir pamats atcelt Tesla rezervāciju?

Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV

Škoda to dēvē par dzīvības avotu. Mēs to pazīstam kā Enyaq iV. Sabiedrībā ir ļoti liela interese par konkrēti šo elektroauto. Vai tas ir VW ID.4 galinātājs? Vai ir pamats atcelt Tesla rezervāciju?

Ne par vienu no elektroauto es līdz šim neesmu saņēmis tik lielu interesi kā par šo – Škoda Enyaq iV. Škoda nosaukuši šo mašīnu par “dzīvības avotu”. Kā vēsta Škoda īru mājaslapa, “enya” īru valodā nozīmē “dzīvības avots”. Škoda, kā jau to mēdz darīt saviem krosoveriem, pielika “Q” burtu – Kodiaq, Karoq, Kamiq…

Uz apskatu iedotajai mašīnai bija čehu numuri. Ņemot vērā tā tipiski moderno ārējo izskatu, neviens dižu uzmanību uz ielas tai nepievērsa. Tai pat ir viltus priekšējās restes. Un pat viltus ventiļi sānā. Tieši neuzkrītošais ārējais izskats, manuprāt, ir tas, kamdēļ tik daudzi vēlas šo elektroauto. Tagad es pateikšu, kāpēc daudzi sāks kasīt pakausi, vai tas ir tā vērts. Cena…

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV 50 cena. Ekrānuzņēmums no skoda.lv

Konkrētais Škoda Enyaq iV 80 modelis, kas tika iedots uz apskatu un ir teju augstākā komplektācija, maksā 62’900 €. Bāzes modelis ar lielāko bateriju maksā 46’300 €, bet bāzes modelis ar mazāko bateriju maksā 35’900 €. Ir arī vidējā baterija, kas maksā no 39’800 €. Skaidrības labad, mazā baterija ir 51 kWh, kas dos 362 km WLTP ciklā, vidējā baterija ir 58 kWh, dodot 412 km, un lielā baterija ir 77 kWh, iespējot 536 km.

Jautājumu un atbilžu laiks

Šoreiz esmu nolēmis nedaudz pamainīt apskata gaitu. Tā vietā, lai pateiktu to informāciju, kas man liekas svarīga par šo elektroauto, es pirmīt (Twitter, Instagram, Facebook) uzdevu jautājumu jums – ko jūs vēlieties uzzināt par to?

Atbildes uz visiem jautājumiem, tai skaitā par krūzīšu turētāju daudzumu un disku izmēriem, atradīsiet apskata video. Zemāk izcelšu dažus no tiem.

Cik gadu garantija ir baterijai?

Baterijai ražotājs sola 8 gadus/160’000 km, solot 70% baterijas veselību tās laikā. Vienlaicīgi jāpiebilst, ka pašai automašīnai ir vien 5 gadu garantija.

Kāds ir reālais nobraucamais attālums? Esmu redzējis ka no solītā reāli sanāk tik ap 60% vai ap to. Kā tad ir īstenībā?

Tas ir ļoti individuāli. WLTP cikla dati ir reālistiski +20°C ar maigu pēdu, braucot vienlīdz lielu attālumu pilsētā un šosejā. Man uzrādīja, ka, nobraucot 84 km, patēriņš bija 17.8 kWh/100 km, iztērējot 18% no baterijas. No tā sanāk, ka ar vienu uzlādi varētu nobraukt 467 km. Ir jāņem vērā, ka šāds patēriņš bija ar visu to, ka priekš filmēšanas vajadzībām tika lieki tērēta enerģija.

Vai tas ir Tesla killer?

Nē. Es neuzskatu, ka kāds elektroauto šobrīd ir kāda cita elektroauto killeris. Ir pārāk daudz vietas šobrīd tirgū ko aizpildīt, lai par to vispār domātu.

Uzlādes ātrums?

Šis patiesībā ir sarežģīts jautājums, jo katrai baterijai ir savi parametri.

Škoda Enyaq iV uzlāde
Škoda Enyaq iV uzlāde

Mazās baterijas versija ir apdalīta un tai ir 7.2kW vienfāzes lēnā uzlāde, kas spēj uzlādēt to pilnu 8.5 stundās, un 50 kW ātrā uzlāde, kas līdz 80% uzlādēs 50 minūtēs. Vidējā baterija ir aptīkota ar 11 kW maiņstrāvu un 100 kW līdzstrāvu, kas uzlādi veiks attiecīgi 6h 15min un 33 min. Standartā gan vidējā baterija nāk ar 50 kW uzlādi. Lielā baterija toties ir aprīkota ar 11 kW AC un 125 kW DC (standartā 50kW), kas darbu padara attiecīgi 8h 15min un 36 min.

Priekšā ir bagāžnieks?

Nē. Pats trakākais – izskatās, ka viņi varēja to tur ietilpināt ar gudrāku dizainu. Kāpēc te nav Škodas izslavētais Simply Clever risinājums?!

Ar citiem jautājumiem un to atbildēm iepazīsties augstāk esošajā video apskatā!

Mazāks, bet lielāks

Škoda Enyaq iV garums un platums ir kā Škoda Octavia, bet iekšā tas ir kā Kodiaq. Kā jau visi MEB krosoveri, šī mašīna no ārpuses ir kā A+ klases automašīna, bagāžnieks tai ir kā B klases, bet iekšpuse ir kā C klasei. Tagad atkal auto viedajiem būs jāraksta jaunas vadlīnijas.

Škoda Enyaq iV ar Volkswagen T-Cross
Škoda Enyaq iV ar Volkswagen T-Cross

Lai gan nav priekšējā bagāžnieka, Enyaq ir labi izmantojis plakanās grīdas priekšrocības un gan priekšā ir vieta rokassomai, gan arī aizmugurē vidū nav uzkalniņš. Kā jau labam Škoda auto pienākas, arī šis ir ar Simply Clever risinājumiem – ledus skrāpis ir bagāžnieka durvīs (nevis degvielas bākas durtiņās), pie priekšējā vējstikla ir piespraude, kur piestiprināt caurlaidi, durvīs ir lietussargs un citas fīčas.

Braukšanas sajūta

Šī mašīna sver 2 tonnas, bet tā brauc līgani un paātrinās nemanāmi strauji. Vairākas reizes pieķēru sevi pārsniedzam ātrumu. Vienīgās reizes, kad jūt to, ka mašīna ir tik smaga, ir straujāki pagriezieni ar lielākiem ātrumiem.

Dēļ tā, ka mašīna brauc tik plūstoši, es dažreiz aizmirsu pietiekami samazināt ātrumu, ieejot līkumā. Tā vairākas reizes sanāca izņemt līkumu ar 40 km/h lielu ātrumu, kur citkārt būtu braucis ar 25 km/h. Mašīna, protams, ar uzdevumu tika galā, bet es sākotnēji nesapratu, kāpēc tā likās tik pasmaga.

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV

Ikdienas braukšanas pieredze ir līdzīga tam, ko es guvu no Audi e-tron. Ir pieejami 4 braukšanas režīmi, bet es atšķirību starp tiem nejutu, tāpēc atstāju to Comfort režīmā.

Konkurence

Sākotnēji man likās, ka Škoda Enyaq iV būs lētāks Volkswagen ID.4, bet ātri vien sapratu, ka tā nebūs. Kopā ar Audi Q4 e-tron, šie trīnīši piedāvās savu alternatīvu par vienu un to pašu. Volkswagen ir viegli futūristiskais, Audi ir luksus, bet Škoda ir modernais. Audi, protams, dārgāks, bet Škoda un Volkswagen ir vienā cenā. Pagājuši tie laiki, kad Škoda bija lētais Volkswagen. Vēl trakāk, man liekas, ka, ja sāktu nopakot Enyaq iV tieši kā ID.4, tad varētu būt, ka Škoda ir dārgāks risinājums. Šo gan es neesmu pārbaudījis, jo VW lapā atšķirībā no Škoda nav cilvēkiem saprotams konfigurators, Protams, starp abiem modeļiem ir kādas atšķirības, lai tomēr būtu iespējams teikt, ka viens brends ir labāks par otru.

Škoda Enyaq iV 80Volkswagen ID.4 1st
Autonomija536 km (WLTP) 501 km (WLTP)
Speciāla EV platforma
PiedziņaAizmugurējāAizmugurējā
Sēdvietas55
0-100 km/h8.5 sek8.5 sek
Bagāžnieka ietilpība585 l
(1710 l, nolokot sēdekļus)
543 l
(1575 l)
Aizmugurējie sēdekļi nolokas1:2 (+ slēpju lūka)1:2 (+ slēpju lūka)
Uzlādes ātrums
(lēnā)
Type 2
max 11 kW
(50 km/h)
Type 2
max 11 kW
(50 km/h)
Uzlādes ātrums
(ātrā)
CCS
max 125 kW
(500 km/h)
CCS
max 125 kW
(500 km/h)
Uzlādes porta lokācijaVirs aizmugurējā labējā riteņaVirs aizmugurējā labējā riteņa
Braukšanas komforts*99
Pārredzamība*88
Modernīgums*99
Praktiskums*99
Pirmais iespaids*99
Braukšanas klusums*88

* subjektīvais viedoklis, kas pakļauts garastāvoklim un tējas biezumu daudzumam krūzē, 10 baļļu skalā

Ārpus VW grupas tuvākie konkurenti būtu Tesla Model Y un Kia e-Niro. Pats vēl neesmu braucis ne ar vienu no tiem, bet liekas, ka Enyaq iV 80 būtu tieši starp abiem. Cenas ziņā Enyaq iV 80 ir nedaudz dārgāks par Kia e-Niro, bet lētāks par Tesla Model Y. Tehnoloģiski MEB platforma piedāvā vairāk kā nu jau vecā Kia platforma, bet mazāk kā Tesla. Arī ietilpības ziņā tas būtu starp šiem modeļiem.

Cita konkurence

Aiznākamajā dienā pēc Enyaq iV nodošanas atpakaļ man bija tā ekskluzīvā pieredze, izmēģināt ūdeņraža elektroauto Toyota Mirai. Šajā rakstā vari izlasīt manu apskatu, bet varu pateikt uzreiz, ka Škoda Enyaq iV man patika krietni vairāk.

Kopumā

Šī bez šaubām ir dārgākā Škoda, ko šobrīd var nopirkt jaunu. Tomēr es nešaubos, ka šis būs ļoti pieprasīts elektroauto. It īpaši Latvijā, kad pēc hokeja čempionāta būs pieejamas mazlietotas vairāk kā 40 šīs elektriskās automašīnas.

Man pašam šī mašīna ir par lielu. Dzīvoju pilsētā, pie daudzdzīvokļu nama, kurā es dzīvoju, nav daudz un plašu stāvvietu, ikdienā nepārvadāju lielas mantas. Man vajag ko kompaktāku. Tomēr cilvēkiem, kas ikdienā pārvadā slēpes, dēļus vai hokeja ekipējumu, šī būtu ļoti piemērota mašīna. Enyaq iV dizains ir moderns, bet tas nekliedz, ka tas ir elektroauto.

Starp citu, drīzumā apskatam būs arī Volkswagen ID.4. Droši ieraksti komentāros, ko vēlies uzzināt par to!

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

3.4 5 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
10 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Alvis
Alvis
Viesis
03/05/2021 21:03

Video ir OK, bet kaut kas nav ar mūziku. Velkas un peld biku…

Ziedons
Ziedons
Viesis
26/04/2021 15:55

Manuprāt, škoda ir apmaldījusies sava brenda pozicionēšanā. Kapēc man būtu jāpērk Škoda, ja tā maksā tikpat vai pat dārgāk, kā VW un AUDI?!

Vankel
Vankel
Viesis
Atbilde  Ziedons
26/04/2021 17:07

It kā nenozīmīgs sīkums: Škoda ir vienīgais ražotājs, kurš bagāžniekā izvieto kaut cik jēdzīgus āķus iepirkuma maisiņiem. Šādi praktiskie sīkumiņi var iespaidot izvēli. Vēl ļoti svarīgs faktors ir serviss. Katram no šiem auto tas ir savs.
Man radās iespaids, ka no šīs trijotnes Audi ir viskonservatīvākais, Škoda ir pa vidu un VW ir “modernākais” (vismazāk podziņu). Te es domāju lietotāja interfeisu.

Ērms
Ērms
Viesis
26/04/2021 15:53

Konkurences tabulā ir kļūda. ID4 nav priekšpiedziņas.

pitonsxxl
pitonsxxl
Viesis
26/04/2021 15:27

Hokejistiem dos vizināties ar viņām Hokeja Čempja laikā ?
Un pēc tam pārdos Latvijā ?

pitonsxxl
pitonsxxl
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
27/04/2021 22:11

Tiešām žēl, ka Škoda pārdomāja un neražos šo modeli kā 7vietīgu. Tas būtu mans nākamais/pirmais elektroauto. Man tieši vajag 2 sīkos iestumt trešajā rindā un 3 pieaugušos otrajā rindā. Un ikdienā būtu jālādē 1x nedēļā vidējo modeli.
Līdz tam meklēju 7vietīgu hibrīdu, un tādu ir daudz līdz 60K budžetā.

Pēdējoreiz rediģēja 2 gadi atpakaļ pitonsxxl
Vankel
Vankel
Viesis
26/04/2021 14:44

Palabo tabuliņu: ID.4 arī ir aizmugures piedziņa.

10
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: