Latvijas plāns, lai pielāgotos klimata pārmaiņām

0

VARAM ir izstrādājusi Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plānu laika posmam līdz 2030. gadam, ko apstiprināja Ministru kabinets. Tas paredz ieviest vairāk nekā 80 pasākumu, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem un tautsaimniecībai labāk pielāgoties klimata pārmaiņām un tādējādi mazinātu klimata pārmaiņu radītos zaudējumus.

TEC ar dūmiem, kuros ir pļava

TEC ar dūmiem, kuros ir pļava. Avots: medium.com

VARAM ir izstrādājusi Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plānu laika posmam līdz 2030. gadam, ko apstiprināja Ministru kabinets. Tas paredz ieviest vairāk nekā 80 pasākumu, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem un tautsaimniecībai labāk pielāgoties klimata pārmaiņām un tādējādi mazinātu klimata pārmaiņu radītos zaudējumus.

Klimata pārmaiņas notiek, un šobrīd tās ir visstraujākās meteoroloģisko novērojumu vēsturē, arī Latvijā. Ilggadīgā vidējā gaisa temperatūra dažās desmitgadēs jau ir paaugstinājusies par 0,7°C un tiek prognozēts, ka līdz gadsimta beigām tā palielināsies par vidēji 3,5°C – 5,5°C. Sagaidāms ievērojams vasaras dienu un tropisko nakšu skaita pieaugums, pieaugs veģetācijas perioda ilgums, bet sala dienu skaits samazināsies. Latvijā biežāk sastapsimies ar karstuma un sausuma viļņiem, kas ietekmēs ne tikai iedzīvotāju veselību un drošību, bet arī lielu daļu tautsaimniecības sektoru un, protams, arī Latvijas dabu. Vienlaikus palielināsies kopējais nokrišņu daudzums. Biežāk būs novērojami ekstremāli laikapstākļi.

Plāna mērķis ir mazināt Latvijas cilvēku, tautsaimniecības, infrastruktūras, apbūves un dabas ievainojamību pret klimata pārmaiņu ietekmēm un veicināt klimata pārmaiņu radīto iespēju izmantošanu.

Klimata pārmaiņas notiek, un tās ietekmēs gan sabiedrību kopumā, gan dažādas nozares un tautsaimniecības sektorus. Mums nepieciešams maksimāli precīzi prognozēt sagaidāmās klimata pārmaiņu ietekmes un tām pielāgoties, tai skaitā plānojot apbūvi un infrastruktūras attīstību. Ne mazāk svarīgi ir izmantot klimata pārmaiņu radītās iespējas, piemēram, lauksaimniecībā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce

Plāna īstenošanā būs nepieciešama plaša institūciju un arī sabiedrības iesaiste un sadarbība. Plāna ieviešanas pasākumus un uzdevumus plānots īstenot, izmantojot gan valsts un pašvaldību budžeta finansējumu, gan piesaistot ES un citu avotu finanšu līdzekļus, kā arī privāto kapitālu.

Plānā ir iekļauti 89 pasākumi, kas aptver gan cilvēku dzīvības, veselības un labklājības pasargāšanu no klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes, gan tautsaimniecības spējas pielāgoties veicināšana. Uzsvērta arī nepieciešamība nodrošināt zinātniski pamatotu informāciju, tai skaitā, monitoringu un prognozes, lai veicinātu pielāgošanās klimata pārmaiņām aspektu integrēšanu nozaru politiku un teritorijas attīstības plānošanas dokumentos, kā arī sabiedrības informēšanu.

Gaisa piesārņojošo vielu emisiju samazināšanas mērķis 2030.gadam
Gaisa piesārņojošo vielu emisiju samazināšanas mērķis 2030.gadam. Avots: varam.gov.lv

Plāna izstrādes pamatā ir Latvijas līdzšinējo klimata pārmaiņu analīze un klimata pārmaiņu scenāriji periodam līdz 2100.gadam, kā arī Latvijā veiktie klimata pārmaiņu ietekmju un risku izvērtējumi sešās jomās: būvniecībā un infrastruktūras plānošanā; civilajā aizsardzībā un katastrofas pārvaldīšanā; veselībā un labklājībā; bioloģiskajā daudzveidībā un ekosistēmu pakalpojumos; lauksaimniecībā un mežsaimniecībā; tūrismā un ainavu plānošanā.

Ar plāna projektu “Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plāns laika posmam līdz 2030.gadam” iespējams iepazīties šajā saitē.

Avots: VARAM

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: