Brīvdienu izbrauciens ar elektroauto. Padomi

1

Ir skaidrs, ka ikdienas pienākumus elektroauto varat paveikt bez pūlēm. Tomēr brīvdienu izbraucieni varētu šķist kā izaicinājums. Bažas lielākoties ir nepamatotas, ja var veltīt 5 minūtes izpētei.

Ceļojums

Ceļojums

Ir skaidrs, ka ikdienas pienākumus elektroauto varat paveikt bez pūlēm. Tomēr brīvdienu izbraucieni varētu šķist kā izaicinājums. Bažas lielākoties ir nepamatotas, ja var veltīt 5 minūtes izpētei.

Virsi Degviela Hvo Adsell Destop Mobile Giga 932x300

Skola, veikals, darbs, mājas, reti kuram šis maršruts ir lielāks par to, cik iespēj 1. mūsdienu paaudzes elektroauto ar vienu uzlādi. Kad pienāk brīvdienas, latvietis parasti vēlas izrauties no sava mitekļa un aizlaist pēc iespējas tālāk. Šādi braucieni no malas liekas kā izaicinājums priekš elektroauto. Bažas, lielākoties, ir nepamatotas. Šie noderīgie padomi padarīs garākus izbraucienus ar elektroauto patīkamus bez raizēm par palikšanu nekurienes vidū.

Plāno ceļu

Ceļu uz saviem laukiem mēs visi zinām no galvas. CSDD 1. kārtas uzlādes stacijas ir izvietojis ar mērķi, lai visu Latviju varētu izbraukt, neraizējoties par to, ka tuvākajā rādiusā nebūtu kur uzlādēties. 2. kārta un citi operatori Latvijā pieejamo uzlādes staciju tīklu vairāk kā dubultos. Auto darbības rādiuss un uzlādes staciju tīkls ir paši svarīgākie aspekti, plānojot savu ceļojumu ar elektroauto. Tādēļ ir būtiski iegūt pārskatu par uzlādes staciju atrašanās vietām. Ir pieejamas vairākas lietotnes, piemēram, Chargemap vai PlugShare.

Uzlādes stacijas Latvijā un daļā Eiropas
Uzlādes stacijas Latvijā un daļā Eiropas. Ekrānuzņēmums no plugshare.com

Ziemeļeiropas uzlādes tīkls ir labāks

Eiropā atrast uzlādes staciju jau šodien nav īpaši problemātiski, bet, ja izvēlies ceļot uz Krieviju, jārēķinās, ka tuvākā ātrās uzlādes stacija ir Vladivostokā vai Sanktpēterburgā.

Arī Eiropā viss nav perfekti. Jo tālāk uz ziemeļiem dodaties ar elektroauto, jo labāks kļūst uzlādes staciju tīkls. Eiropā līderes ir Norvēģija un Nīderlande. Pagājušajā gadā Šveice izveidoja 1600 kilometrus garo Šveices Grand Tour panorāmisko ceļu, ko iespējams pilnā tā garumā mērot ar elektroauto, jo radītas 200 jaunas uzlādes stacijas. Ceļojot ar elektroauto pa Vāciju, Franciju un Austriju, nebūs nekādu satraukumu. Taču dienvidu valstīs – kā Itālija vai Spānija – aina ir mazāk rožaina.

Ionity uzlādes stacija Austrijā
“Ionity” uzlādes stacija Austrijā. Avots: ionity.eu

Laikus sagatavojies

Lai atrastu ceļu uz nākamo uzlādes staciju un uzlādētu elektroauto nākamajam ceļojuma posmam, būs nepieciešama bankas karte, aplikācija, stacijas operatora RFID karte, vienradža asaras un Saules sitēmas planētas, lai nostājas īpašā zibens formā. Pēdējie, iespējams, nav obligāti.

Nepieciešamās operatora kartes veids ir atkarīgs no uzlādes stacijas operatora. Dažos gadījumos būs nepieciešama iepriekšēja reģistrācija. Laikus iegūstiet informāciju par to, kuras kartes jums būs nepieciešamas izvēlētajā maršrutā.

Tesla uzlādes stacijas
Tesla uzlādes stacijas

Labs informācijas avots par valsts uzlādes staciju tīklu ir attiecīgās valsts tūrisma informācijas birojs. Uzlāde viesnīcā, kempingā, jahtu piestātnē vai pie lielveikala piegādes rampas parasti nesagādā galvassāpes un bieži vien ir bezmaksas. Ļoti svarīgi – ņemiet līdzi dažādus uzlādes kontaktu pārveidotājus, lai varētu uzlādēt automobili gandrīz jebkur.

Ieplāno uzlādi

Lai arī jaunākie elektroauto spēj pieveikt vairāk kā 500 km ar vienu uzlādi, ir vairākas nianses, kas padara ceļojumu citādāku, salīdzinot ar iekšdedzes dzinēju mašīnām. Ceļojot visērtākās ir ātrās uzlādes stacijas, bet ar tām iespējas neaprobežojas. Komfortablu pauzi (ēšanai, nelielai ekskursijai, miegam) var ieturēt arī pie pusātrajām vai pat lēnajām uzlādes stacijām.

Mini Electric
Mini Electric uzlāde

Ātrās uzlādes stacijas diemžēl nav pieejamas visur, piemēram, Kaļiņingradas apgabalā. Vidējais uzlādes laiks publiskā maiņstrāvas uzlādes stacijā ir ievērojami ilgāks. Tādēļ prātīgāk ir iekļaut uzlādes apstāšanos savos dienas plānos un šo laiku pavadīt, izbaudot apskates objektu skaistumu.

Galvenais ir ceļojums, ne galamērķis

Tieši tādēļ labāk izvēlēties uzlādes stacijas gan pēc to uzlādes ātruma un lādētāju savienojamības, gan arī pēc apskates objektiem to apkaimē. Ir vairākas lietotnes, kas palīdz izpētīt apkārt esošo.

VW I.D. Buzz
VW I.D. Buzz

Braucot ar elektroauto, ir iespējams atklāt vietas, kurām iepriekš būtu vienkārši pabraukuši garām. Perfekts kadrs, lai uzņemtu foto? Jauks mazs restorāns? Vēsturiski interesants ciemats? Elektroauto padara šādus atklājumus par brīvdienu sastāvdaļu.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
1 Komentārs
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Visvaldis
Visvaldis
Viesis
15/10/2019 17:46

Stacijas sabūvētas,bet lādēt elektromobīli tajās nav rentabli,jo šo pašu maršrutu,ar tādu pašu dīzeļauto,var izbraukt,samaksājot par dīzeļdegvielu gandrīz divas reizes lētāk ! Es domāju,ka cilvēkiem,kas ziedo savu laiku stāvot ar elektromobīļiem uzlādes punktos,lai valstī būtu mazāk piesārņota vide,vajadzētu vismaz samazināt uzlādes izmaksas,lai nebūtu tā,ka ar dīzeļauto braukt lētāk un izdevīgāk.

1
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: