Padomi drošai un vienkāršai mikroģeneratora (saules paneļu) pieslēgšanai

37

Pateicoties straujajai tehnoloģiju attīstībai, alternatīvās jeb zaļās enerģijas ražošana pašu patēriņam kļūst aizvien populārāka. Saules paneļi, jo īpaši mikroģeneratori, arī uz Latvijas privātmāju jumtiem ir redzami arvien biežāk.

Saules paneļi

Saules paneļi (Shutterstock)

Pateicoties straujajai tehnoloģiju attīstībai, alternatīvās jeb zaļās enerģijas ražošana pašu patēriņam kļūst aizvien populārāka. Saules paneļi, jo īpaši mikroģeneratori, arī uz Latvijas privātmāju jumtiem ir redzami arvien biežāk.

Saules mikroģeneratori ir nelielas saules paneļu sistēmas – saules fotovoltu paneļi un ar tiem saistītās iekārtas (invertori) ar jaudu līdz 11.1 kilovatiem (kW). Kā pievienot elektrotīklam ražošanas sistēmu, lai tā pilnvērtīgi un droši ražotu elektrību? Vai tas atmaksāsies? Ko ņemt vērā, pirms spert šo soli? AS “Sadales tīkls” praktiskie padomi sniegs atbildes uz šiem jautājumiem, savukārt e-vidē pieejamais mikroģeneratora pieslēgšanas pakalpojums palīdzēs sākt elektrības ražošanu pašpatēriņam vienkārši un droši.

Mikroģeneratoru pieslēgšana
Mikroģeneratoru pieslēgšana

#1 Noskaidrojiet paradumiem atbilstošāko jaudu

Nosakiet piemērotāko jaudu. Lai saprastu, vai saules paneļi ir jums izdevīga enerģijas iegūšanas tehnoloģija un cik jaudīga ražošanas sistēma būtu vispiemērotākā, sāciet ar savu elektrības patēriņa paradumu izpēti. “Sadales tīkls” lielākajai daļai klientu visā Latvijas teritorijā ir uzstādījis viedos elektrības skaitītājus un uzņēmuma klientu portālā e-st.lv ir pieejami elektrības patēriņa dati. Novērtējiet, cik lielu daļu no kopējā ik mēnesi patērētā elektrības apjoma parasti izlietojat dienas gaišajā laikā, kad saules paneļi aktīvi ražos elektrību.

Ieguldījumi atmaksāsies ātrāk, ja saules paneļu saražoto enerģiju paši uzreiz patērēsiet.

Izvēlieties sertificētu ražošanas iekārtu. Saules paneļi ir redzamākā šīs ražošanas sistēmas daļa, jo tiek novietoti uz ēkas jumta, pļavā vai citā, lielākoties publiski redzamā, vietā. Lai pārveidotu saules paneļu saražoto līdzspriegumu maiņspriegumā, kas nepieciešams sadzīves elektroiekārtu darbināšanai, līdz ar paneļiem tiek uzstādīts arī strāvas pārveidotājs jeb invertors.

Meklējot piemērotākos saules paneļus, ņemiet vērā, ka paralēlā darbā ar elektrotīklu varēsiet pieslēgt tikai tādu invertoru, kas ir sertificēts un iekļauts “Sadales tīkla” mājaslapā sadalestikls.lv pieejamajā atzīto invertoru sarakstā. Ja vēlaties uzstādīt vēl neatzītas iekārtas, jau pirms to iegādes ieteicams nosūtīt informāciju “Sadales tīklam”, lai novērtētu invertora atbilstību Eiropas standartiem.

Noskaidrojiet būvvaldes un “Sadales tīkla” nosacījumus. Laikus iepazīstieties ar mikroģeneratoru pieslēgšanu soli pa solim un saņemiet noderīgus padomus “Sadales tīkla” mājaslapā sadalestikls.lv. Izpētiet arī vietējās būvvaldes nosacījumus saules paneļu uzstādīšanai tās teritorijā.

#2 Neto norēķinu princips: ražojiet dienā, tērējiet naktī

Kad saules paneļi sākuši ražot zaļo enerģiju, elektrība, kuru ražotājs pats uzreiz nepatērē, tiek nodota kopējā elektrotīklā. Uzņēmumiem ir laikus jāvienojas ar elektrības tirgotāju par visas tīklā nodotās enerģijas pārdošanu. Mājsaimniecības, savukārt, uzsākot elektrības ražošanu, automātiski kļūst par neto norēķinu sistēmas dalībniekiem – uzkrāj tīklā nodoto enerģiju un izmanto vēlāk – , taču drīkst arī atteikties no šī statusa un vienoties ar elektrības tirgotāju par tīklā nodotās enerģijas pārdošanu.

Norēķinu princips ir vienkāršs: par elektrību, kuru saules paneļi ražos un jūs uzreiz patērēsiet, nebūs jāmaksā nekas. Ja ražosiet vairāk, nekā spēsiet uzreiz patērēt, pārpalikumu nodosiet tīklā un izmantosiet vēlāk, maksājot pārvades un sadales pakalpojuma maksu, kā arī OIK fiksēto daļu (atbilstoši jaudai). Savukārt par to enerģijas daļu, kuru ņemsiet no kopējā tīkla papildus jūsu mikroģeneratora saražotajai, būs jāmaksā pilna maksa (par elektrību, pārvades un sadales sistēmas pakalpojumiem, kā arī OIK).

#3 Saules paneļu pieslēgšana

Atcerieties: pirms iekārtas pieslēgšanas tīklam noteikti jāsaņem “Sadales tīkla” atļauja. Bez atļaujas pieslēgts mikroģenerators var radīt būtiskus bojājumu riskus jūsu un kaimiņu elektroietaisēm un dzīvībai bīstamas situācijas ikvienam, kas veic darbus elektrotīklā.

Kā pieteikt saules paneļu pieslēgšanu? Kad piemērotākie saules paneļi un invertors atrasti, piesakiet mikroģeneratora pieslēgšanu “Sadales tīkla” klientu portālā e-st.lv.  

#4 Ierīkošanas darbi un pieslēgšanas atļauja

Vai būs jāpiesaista vēl citi speciālisti? Ja ceļā uz elektrības ražošanu savā īpašumā esat nolēmis sadarboties ar Latvijas lielākajiem saules paneļu tirgotājiem, iespējams, jūsu partneris piedāvās jums plašu servisu – sākot no individuāla saules paneļu projekta izstrādes līdz uzstādīšanai.

Savukārt, ja jaunās ražošanas iekārtas uzstādīšanu un pieslēgšanu organizējat pats, noteikti laikus izvēlieties sertificētu būvspeciālistu un uzticiet viņam mikroģeneratora uzstādīšanas tehniskos darbus.

Cik laika vajadzēs, lai sāktu ražot elektrību? Kad jūsu jaunā saules enerģijas ieguves sistēma būs uzstādīta, ieregulēta un gatava paralēlam darbam ar kopējo elektrotīklu, aplieciniet to klientu portālā e-st.lv  un saņemiet “Sadales tīkla” atļauju ieslēgt ražošanas iekārtu. Parasti mikroģeneratora uzstādīšana un pieslēgšana aizņem vienu līdz divus mēnešus.

#5 Ko vēl ir vērts zināt?

Pārlieku jaudīgi saules paneļi nav efektīvi.  Ja saulainā laikā, kad saules paneļi visaktīvāk ražo elektrību, jūs patērēsiet maz vai nepatērēsiet vispār, spriegums uz invertora izvadiem palielināsies. Kad tas sasniegs maksimālo pieļaujamo vērtību, drošības apsvērumu dēļ invertors automātiski izslēgsies. Mikroģeneratoriem, kas pārāk lielas ražošanas jaudas dēļ bieži atslēdzas, atmaksāšanās termiņš pagarināsies.

Trīs fāžu elektrības pieslēgumiem piemēroti ir trīs fāžu invertori, jo ļauj izvairīties no sprieguma asimetrijas. Turklāt jāņem vērā, ka trīs fāžu skaitītāji veic elektroenerģijas uzskaiti katrā fāzē atsevišķi. Pievienojot saules paneļu sistēmu ar tikai vienas fāzes invertoru, daļa saražotās enerģijas, kuru jūs varētu patērēt uzreiz, tiks iekļauta neto norēķinu sistēmas virtuālajos uzkrājumos un radīs papildu izdevumus.Ja elektrotīklā pazūd spriegums, arī saules paneļi atslēdzas. Plānotu vai neplānotu elektrības atslēgumu laikā, arī saules paneļi ar invertoru, kas ieslēgti paralēlā darbā ar kopējo elektropārvades sistēmu, drošības apsvērumu dēļ automātiski atslēdzas un elektrību neražo.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

4.5 2 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
37 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Riepa
21/03/2022 09:10

Sāka ar to ka radīt iespēju cilvēkiem savu elektrības patēriņu nodrosināt pašiem, un kā jau Latvijā ierasts, nonāk līdz jaunas krāpnieciskas NETO shēmas izveidei (jaunais OIK). NETO trūkumi – tā absolūti ignorē energoapgādes pašus pamatus, elektroenerģiju piegādāt droši konkrētā vietā un laikā. Papētiet, kas šo visu izdomāja.

nedarata
nedarata
Viesis
Atbilde  Riepa
23/03/2022 13:19

Varētu sīkāk par to jauno NETO shēmu? Un kas tur ir krāpniecisks?

Riepa
Atbilde  nedarata
23/03/2022 14:41

Vai ieskaitīsi manā kontā 5000 EUR? Rudenī visu summu atdošu atpakaļ un tad pastāstīšu.

Juris
Juris
Viesis
15/10/2021 20:42

“Saules paneļi, jo īpaši mikroģeneratori, arī uz Latvijas privātmāju jumtiem ir redzami arvien biežāk. “
Kas tas ir, kas ir redzams uz jumta? Saules paneļi, vai mikroģenerātori? Vai varbūt ir tādi saules paneļi, kuriem nosaukums ir “mikroģenerātors”? Bet ja “mikroģenerātors” ir iekārta, vai viņas liek uz jumta? Nu, … tad jau arī vadi ir “iekārta”. Vadus, kā iekārtu šajā mikroģenerātora jēdziena izpratnē, tiešām, liek arī uz jumta. Ko vēl liek uz jumta? Vai arī invertorus liek uz jumta? Kādēļ? Lai parādītu tos kaimiņam? Jēga tam, ka arī invertors, kā mikroģenerātora iekārta, būtu jāliek uz jumta, nav saprotama. Varbūt jāliek uz jumta, ja mājās nav citas vietas? 🙂

Dinars
Atbilde  Juris
16/10/2021 08:02

mikroģenerators ir tad, ja pārpalikumu sūta prom. Tas ir “sociāls” elektrības ražošanas veids.

Juris
Juris
Viesis
Atbilde  Dinars
16/10/2021 08:50

Paskatījos uz mājas jumtu un ieraudzīju ko ….? Vai uz jumta ieraudzīju mikroģenerātoru vai uz jumta ieraudzīju saules paneļus ar vadiem un stiprinājumiem? Paskatoties tikai uz mājas jumtu, Jūs nevarat izdarīt nekādu secinājumu par to, vai ir vai nav šis “sociālais” elektrības ražošanas veids. Jo var arī būt tā, ka panelis ir, bet “sociālā” ražošanas veida nav.

Dinars
Atbilde  Juris
16/10/2021 10:09

Ja tev interesē ko tieši esi ieraudzijis uz konkrētā jumta, pajautā īpašniekam. Tie, kam ir pieslēgums sadales tīklam, mākslīgu autonomiju neizvēlēsies un tik ietilpīgus akumulatorus, lai vasarā sakrātu ziemai neturēs.

Vankel
Vankel
Viesis
Atbilde  Dinars
16/10/2021 10:54

Labprāt uzstādītu paralēli “mikroģeneratoram” vēl arī off-grid sistēmu ar kādiem 20kWh akumulatoriem. Tomēr no šī pasākuma vairāk gaidītu pilnīgas autonomijas iespēju, nevis veidu kā ietaupīt. Pieņemu ka ST kā “akumulators” vienalga būs finansiāli izdevīgāks. Bet galvenais, kas radītu problēmas: pareiza pārslēgšanās no vienas sistēmas uz otru, jo automāts nevar prognozēt, kad ST līnijai uzkitīs kāds koks.

Haralds
Atbilde  Vankel
16/10/2021 12:08

Man ir off-grid un man tas strādā paralēli mikroģeneratoram.
Precīzāk Off-grid sedz to slodzi kuru var pavilkt, tad ja Off grid nepietiek (akumulators ir izlādēts), tad tiek ņemts no mikroģeneratora, ja tas nevelk tad sadales tīkla.
Tas viss nav nekas sarežģīts. Ja ir brauciens uz Kurzemi vari piebraukt pie Talsiem, tad padod ziņu varu izrādīt kā tas viss strādā man…

Vankel
Vankel
Viesis
Atbilde  Haralds
16/10/2021 13:41

Ehhh…tieši pirms 2 nedēļām biju Talsos, uzlādējos pie sporta nama. Esmu pretējā virzienā no Rīgas.
Mājas rezerves barošanu tagad nodrošinu ar 5kWh laivas akumulatoru+Victron Energy invertoru (laivu izmantoju tikai vasarā un gana reti). Tas kopumā ir patīkamāk kā raustīt benzīna ģeneratoru, arī momentānā jauda ir lielāka. Bet vienalga jāiet un ar roku jāieslēdz invertors un jāpārslēdz māja uz 1fāzi no šī invertora.
Kotletes cept nevar, bet dzīvot var.

Juris
Juris
Viesis
Atbilde  Haralds
16/10/2021 13:58

Harald, man arī ir “Off-grid” ar akumulatoriem, kuri pavelk 2,5 diennakšu patēriņu un vienas fāzes mikroģenerātors. Tieši tā, visu vasaru pilnīgs “off-grid” autonomais rēžīms un nekāda patēriņa no Sadales tīkla. Un visu vasaru visu lieko prom ar šo mikroģenerātoru uz Sadales tīklu (uzkrājums ziemai). Tagad, rudenī, brīžiem “off-grid”, brīžiem caur to pašu mikroģenerātoru ņemu atpakaļ no Sadales tīkla, bet šodien arī uz ST. Redzēs, kā būs ziemā. Iespējams, tad off-gridam izdosies uzkrāt reizi nedēļā, vai kaut kā ta ….

Rihards
Rihards
Viesis
Atbilde  Haralds
21/01/2022 11:36

Labdien , vai varat pastāstīt bišķi vairāk par savu sistēmu ?

Haralds
Atbilde  Rihards
21/01/2022 17:50

Sveiks! Nu nekas īpašs jau nav, kaut gan viss ir paša veidots. Vasarā parasti ikdienai parasti pietiek ar autonomo sistēmu, tad visi pamata patērētāji ir pieslēgti tai. Rudenī, lai izmantotu tīkla invertora jaudas, slodzi sadalu pa trim fāzēm. Uz ienākošajām 3 fāzēm stāv 3 fāzu tīkla invertors PIKO 10kW ar 12kW saules bifacial bezrāmju paneļiem . Pēc tam uz vienas fāzes ir autonomais (Off-grid) 5kW invertors MPP solar V2 5048 pie kura ir vēl 5kW parastie paneļi. Pie autonomā invertora ir pielikti 5kWh LTO akumulatori. MPP solar var iestatīt pie kāda akumulatora sprieguma tie atslēdzas no tīkla un tērē tikai sauli un/vai akumulatoru. Tā kā vasarā pa nakti reti pārslēdzas pie tīkla, vasarā es pārlieku prioritātes, lai arī tad, ja vajag elektrību ņemt no tīkla, uzreiz saules saražoto izmanto mājas patēriņam un akumulatorā lādē pārpalikumu. Ziemā kad elektrība nepietiek, pārregulēju autonomo invertoru uz ziemas režīmu, lai sākumā uzlādē akumulatoru un tad pieslēdz patērētājus, kā arī akumulatoru darba diapazonu pārregulēju augstāku (turu pilnu akumulatoru tas kļūs par manu lielo UPS). Lai pilnvērtīgāk izmantotu autonomās sistēmas potenciālu papildus esmu uzlicis releju, kas atkarībā no akumulatora sprieguma (kad praktiski pilns akumulators) ieslēdz papildus patērētājus. Tagad tas ir tikai boileris. Aizpagājušajā vasarā pie akumulatora bija pieslēgti divi paralēli invertori, tad caur vienu lieko enerģiju izmantoju boilerim, caur otru lādēju mašīnu. P.S. Autonomo saules sistēmu uzstādīju 2017 tad nelikās diez ko reāli uzstādīt un pieslēgt tīkla saules sistēmu. Tīklam pieslēgtu sistēmu palaidu tikai pagāšgad. Šobrīd skatos, ka drusku pasteidzos. Invertoru nopirku jau februārī, lai kolīdz laika apstākļi ļauj varētu palaist sistēmu. Tagad skatos, ka pasteidzos, bet nekad nevar zināt…. Rudenī skatījos invertoru sarakstu un acīs iekrita SOLAX Hybrid X3 invertori (tos sadales tīkls sarakstā laikam… Lasīt vairāk »

Vankel
Vankel
Viesis
Atbilde  Haralds
21/01/2022 19:38

Bravo, šī ir vērtīga informācija, it sevišķi par SOLAX Hybrid X3. Ja šis pats automātiski atslēdzās no ST un baro māju no akumulatora, kad pazūd ST piegādātais spriegums, tas ir sapnis! Kožu pirkstos…

Haralds
Atbilde  Vankel
21/01/2022 19:53

Par SOLAX X3 HYBRID vari izlasīt SOLAX mājas lapā tur ir arī uzstādīšanas un lietošanas instrukcija. Lietošanas instrukcijā ir normāli atšifrēti arī modeļi un atšķirības starp tiem.
Bez tikla strādā versija ar E galā (viņu sapratnē EPS funkcija).
http://www.solaxpower.com/downloads

Haralds
Atbilde  Haralds
03/02/2022 16:59

Vēl turpinot tēmu – varbūt kādam noder…

Esmu novērojis, ka man no stikls-stikls bezrāmja paneļiem (tie ir 30° slīpumā) sniegs attīrās ātrāk nekā no parastajiem paneļiem (~40-45°).

Andis
Atbilde  Haralds
06/02/2022 08:42

Sveiks, Harald!
Tikko “uzdūros” šai sarakstei. Liekas ka esi iedziļinājies jautājumā. Varbūt varu sarunāt konsultāciju par šo tēmu. Andis 29219607. Gaidīšu ziņas!

Juris
Juris
Viesis
Atbilde  Dinars
16/10/2021 12:00

Nenovirzies no temata. Rakstā bija teikts: “Saules paneļi, jo īpaši mikroģeneratori, arī uz Latvijas privātmāju jumtiem ir redzami arvien biežāk.” Tātad, raksta autors ir veicis aptauju , iepazīdamies ar visiem īpašniekiem? Vai varbūt autoram vienkārši putra, kas ir saules panelis un ko nozīmē “mikroģenerātors” ?
Nesaprotu, kādēļ Tu runā daudzskaitlī pa savu maldīgo priekšstatu un to vispārini? “Tie, kam ir pieslēgums sadales tīklam, mākslīgu autonomiju neizvēlēsies “. Tiem, ka ir pieslēgums, var arī to atslēgt vai , vienkārši, to neizmantot kādus kādus 8-9 mēnešus gadā. Redzu, ka ir pilnīga neizpratne par to, ko un kapēc var krāt akumulatoros. Mākslīga autonomija nenozīmē krāšanu ziemai. Tas ir maldīgs priekšstats. No autonomijas tikai vienas diennakts garumā automātiski izriet pilnīga autonomija no marta līdz oktobrim.

Dinars
Atbilde  Juris
16/10/2021 12:52

jurists esi?
Man nav vajadzīga detalizēta aptauja, lai aizdomātos līdz tam, ka vairums iedzīvotāju neiespringst par autonomijas opcijām.
Priekš manis uz mājas ir jumts un netaisos ar tevi strīdēties par to, ka redzamā daļa ir juma segums nevis pats jumts!

Juris
Juris
Viesis
Atbilde  Dinars
17/10/2021 09:57

Man ir vēl viena mikroģeneratora definicija. Mikroģenerators – tas ir otrs akumulators, jeb akumulators Nr2. Pirmais akumulators -tas ir īstais, litija akumulators. Īstais ir pirmajā vietā, jo viņš ir jāpiepilda pirmais. Jāpiepilda pirmais, jo elektrība no viņa būs par velti. Ja pirmais akumulators ir pilns, tikai tad sākam pildīt otro akumulatoru (Uz ST caur mikroģeneratoru). Viņš ir otrajā vietā, jo par elektrību no viņa ir JĀMAKSĀ – apm. 50% no tās cenas.

Juris
Juris
Viesis
15/10/2021 20:24

Raksta virsraksts neatbilst tā saturam. Virsraksts “Padomi mikroģenerātora pieslēgšanai”, bet rakstā runāts par visu ko citu, tikai ne pa pieslēgšanu. Un nav saprotams, kādēļ kopā ar vārdu “pieslēgšana” tiek likts kopā “Sadales tīkls”. Sadales tīkls pieslēgšanu neveic, ST tikai izsniedz atļauju veikt šo pieslēgumu un šajā procesā nekādā veidā neiesaistās. Bet, ja šis pieslēgums kaut kādā veidā tomēr ir izveidots, Sadales tīklam ir kontroles funkcija un šī pasākuma akceptēšanas funkcija. Tātad, ST izsniedz atļauju veikt šo pieslēgumu. Un kas tālāk? Kādēļ raksta saturs nesākas ar šo momentu? Un tālāk iestājas gara, gara pauze, gandrīz gada garumā. Sertificēts invertors ir, strādājoša sistēma ir. Tālāk seko ST atļaujas par vēlmi pieslēgt mikroģenerātoru pagarināšana un pagarināšana …

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:49

“Plānotu vai neplānotu elektrības atslēgumu laikā, arī saules paneļi ar invertoru, kas ieslēgti paralēlā darbā ar kopējo elektropārvades sistēmu, drošības apsvērumu dēļ automātiski atslēdzas un elektrību neražo.”. Nu, ne vienmēr. “OFF-Grid” saules sistēmas gadījumā invertors un saules paneļi strādā vienmēr un tam nav nekāda sakara ar to, vai Sadales tīklā ir vai nav elekrtības.

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Juris
15/10/2021 09:36

Juri, izskatās, ka tu varētu uztaisīt labāku rakstu. Ja ir luste, tad atsūti tādu uz info@uzladets.lv

Šis ir oficiālais pamācības raksts no ST, kas ir paredzēts sistēmām, kas ir pieslēgtas kopējam tīklam nevis Off-grid risinājumam.

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:45

“Trīs fāžu elektrības pieslēgumiem piemēroti ir trīs fāžu invertori,” Jūs tā domājat? Trīs fāzu pieslēguma gadījumā var izmantot arī vienu vienas fāzes invertoru. Var arī divus vienas fāzes invertorus un izveidot divu fāzu mikroģenerātora pieslēgumu. 🙂 Nu, tas būs tas pats, ja viens kaimiņš izveido vienas, bet otrs kaimiņš arī vienas (citas) fāzes pieslēgumu. Tas arī kopā ir divi.

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:38

“Ja elektrotīklā pazūd spriegums, arī saules paneļi atslēdzas” – dīvains apgalvojums!. Nevajag taisīt nepareizu pieslēgumu, tad saules paneļi neatslēgsies. Bet, iespējams, Sadales tīkls savādāk nemāk 🙂

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:34

 “Ja saulainā laikā, kad saules paneļi visaktīvāk ražo elektrību, jūs patērēsiet maz vai nepatērēsiet vispār, spriegums uz invertora izvadiem palielināsies. ” – izskatās pēc nesekmīga skolnieka teikuma par tēmu “Elektrība”. 🙂

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:22

“Mājsaimniecības uzsākot elektrības ražošanu, automātiski kļūst par neto norēķinu sistēmas dalībniekiem” – nav taisnība! Par neto dalībnieku kļūst tikai mikroģenerātora pieslēguma gadījumā. Bet kurš liedz uzsākt elektības ražošanu bez jebkāda mikroģenerātora?

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:14

Lai ražotu sev pašpatēriņam elektrību no saules, nav obligāti izmantot Sadales tīklu sertificēto aparatūru. Var izmantot sev jebkuru. Bet šī sertificētā aparatūra ir nepieciešama tikai vienā gadījumā – kā “slūžas” uz Sadales tīklu, ja ir liela vēlme ar viņiem draudzēties.

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:09

Lai sāktu elektrības ražošanu pašpatēriņam nav obligāti slēgt līgumu ar Sadales tīklu un ne obligāti ir vajadzīgs mikroģenerātora pieslēgums.

Juris
Juris
Viesis
14/10/2021 22:05

Tā nav taisnība, ka mikroģenerātori ir saules paneļu sistēma līdz 11,1 kW saules paneļiem. Mikroģenerātora pieslēguma gadījumā saules paneļu jaudas lielums nav ierobežots, tas var būt patērētāja pusē kaut vai megavati, gigavati. Mikroģenerātors ir tikai ierīce kura limitē to jaudu, kura pa tieviem vadiņiem no patērētāja puses tiek pludināta iekšā Sadales tīklā.

Normunds
Normunds
Viesis
11/10/2021 11:08

Vecākiem arī piedāvā izvēlēties NETO vai Tirgotāja līgums. Jāmēģina saprast – kurš variants izdevīgāks.

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Normunds
11/10/2021 16:01

Paskaties vēsturiskās tendences: cenas vasarā pret cenām ziemā. Ja vasarā ir lētāka, tad neto, bet, ja dārgāka, tad tirgotāja līgums. Tipiski gan vasarā elektrība ir dārgāka.

Jānis
Jānis
Viesis
10/10/2021 23:31

Kādam ir pieredze ar elektrības pārdošanu? Nevis pārpalikumu nodot NETO, bet pārdot par eiro? Pieņemsim, ka man ir daudz vietas un es varu un gribu saražot vairāk, nekā varu un gribu patērēt?
Latvijā tas ir iespējams? Kāds ir mēģinājis? Kādam ir sanācis?

Kārlis Mendziņš
Atbilde  Jānis
11/10/2021 09:39

Sveiks!

Pārkopēju no Discord grupas profesionāļa aprakstu par sistēmu, kas ir lielāka par 11 kW:
“1. Pieteikums Ekonomikas ministrijā
2. Pieteikums ST.
3. Būvprojekts.
4. Izbūve.
5. Saskaņošana
6. 72 h mērījumi
7. Nodošana.
8. Apsveicu, tu ražo enerģiju.

Viss process var aizņemt ap 3-4 mēnešiem, tas ļoti labā gadījumā.
Būvvalde obligāta.”

Ja ir 11kW vai mazāka sistēma, tad attiecas 2., 7. un 8. punkts.

Vari sazināties ar Jāni (22 434 827) un atsaukties uz Uzlādēts. Visu izskaidros.

Pēdējoreiz rediģēja 2 gadi atpakaļ Kārlis Mendziņš
Dinars
Atbilde  Kārlis Mendziņš
12/10/2021 13:44

9. apsveicu, tev ir jauns draugs – VID

Jānis
Jānis
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
18/10/2021 07:55

Paldies!

UldisD
UldisD
Viesis
Atbilde  Kārlis Mendziņš
18/03/2022 16:01

ražot un pārdot ir divas dažādas lietas- jebkurā posmā jums var uzlikt veto -un visdrīzāk arī uzliks jo tas ir labs bizness un daudzi deputāti ar to jau nodarbojas. nekad nesaistaties ar latvijas uzņēmumiem – pēc tam vaļā netiksiet no dažādu kontrolējošo institūciju nagiem, un papildus oiki, tīklu pislēgšanas, elektrības uzglabāšanas utt nodevas un nodokļi apēdīs visu peļņu latvijā biznesa modelis ir krievu stilā- kamēr nepelni un knapi pelni viss ir ok bet kā tik vairāk ko nopeli uzreiz lielpautu tēviņi klāt un saka dalies- vai uzdāvini biznesu ja negribi problēmas.

37
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: