Elektriskais skrituļdēlis saulrietā

Elektriskie skrituļdēļi – ievads

Laiks no mūsu ikdienas, kas reti, kad tiek izmantots kvalitatīvi, ir tas, ko mēs ikdienā pavadām ir ceļā. Ar elektriskajiem skrituļdēļiem šis laiks kļūst aizraujošs.

Elektriskais skrituļdēlis ir personīgā transportlīdzekļa veids, kas ir aprīkots ar elektrisko motoru, lai nodrošinātu kustību. Vizuāli šie skrituļdēļi ir līdzīgi parastam skrituļdēlim, un tie var būt īsāki (<30” – shortboard) un garāki (>30” – longboard). Lai vadītu braukšanas kustību, braucējam ir tālvadības pults. Šī tālvadības pults komunicē ar ESC (elektronisko ātruma kontrolieri), kas atrodas skeitborda apakšā un kontrolē gan paātrinājumu, gan bremzēšanu.

Kā darbojas elektriskais skrituļdēlis?

Elektriskajiem skrituļdēļiem ir elektromotors, kas virza to uz priekšu, to darbina akumulators, kas parasti atrodas zem dēļa un rumbas riteņu motori vai jostas motors. Viena no pamanāmākajām uzbūves atšķirībām starp elektriskajiem velosipēdiem/motorolleriem ir tālvadības kontrolēšana. Ar to, tāpat kā radio vadāmās rotaļu mašīnās, kontrolē pārvietošanās ātrumu.

Meepo AWD PRO
Meepo AWD PRO

Elektriskie skrituļdēļi var būt aprīkoti ar reģeneratīvo bremzēšanu. Reģeneratīvā bremzēšana ir unikāls bremzēšanas veids ar elektrību vadāmiem transportlīdzekļiem, kas bremzēšanas procesā iegūto enerģiju pārveido uz elektrisko enerģiju.

Kādus elektriskos skrituļdēļus pirkt?

Elektriskā skrituļdēļa pirkšana nav vienkāršs lēmums, un vispirms ir jāveic izpēte. Meepo Board un Slick Revolution ir divi no dažiem elektrisko skrituļdēļu pazīstamākajiem ražotājiem. Cenu diapazons starp iepriekš minēto brendu piedāvājumiem ir ievērojams – no 350 € līdz 1’500 €, bet var atrast arī citu brendu versijas, kas ir lētākas. Ar vienu uzlādi, nepieliekot kāju pie zemes, tie nodrošina no 10 km lielu attālumu. Jaudīgākās variācijas spēj uzņemt pietiekami lielu ātrumu, lai klasificētos kā mopēdi. Ir arī variācijas pieejamas, kas ir paredzētas bezceļiem.

Elektriskā skrituļdēļa dēlim/klājam, tāpat kā parastajam skrituļdēlim, jābūt nedaudz elastīgam. Klāji ir pieejami dažādos izmēros. Jo garāks klājs, jo vieglāk ir noturēties uz tā. Attālums no klāja līdz ceļa virsmai ietekmē braukšanas ērtumu. Iesācējiem iesaka longboard klājus ar standarta augstumu.

Pirmie atspērieni

Lai iemācītos braukt ar elektrisko skrituļdēli, sākumā ir jāiemācās braukt ar neelektrisko. Neatkarīgi no tā, cik liela ir skeitošanas pieredze, pirms pirmās nopietnās braukšanas ar elektrisko skrituļdēli, ir jāiemācās to izjust. Nebūtu ieteicams braukt ar ātrāko režīmu, ja nav apgūts lēnākais.

Mājas noteikti nav tā vieta, kur mācīties braukt ar motorizētu transportlīdzekli. Labākā vieta, kur iemācīties braukt ar jebkādu skrituļdēli, ir tukša autostāvvieta. Kad ir apgūti starta, apstāšanās un pagrieziena manevri, var pāriet uz velosipēdu celiņiem un citām līdzenām virsmām.

Slick Revolution elektriskie skrituļdēļi
Slick Revolution elektriskie skrituļdēļi

Ņemot vērā, ka elektriskie skrituļdēļi spēj attīstīt ievērojamus ātrumus, ir jābūt uzmanīgam no ceļa negludajām vietām, apmalēm un akmeņiem. Protams, nedrīkst aizmirst par apkārtējiem, lai netraumētu sevi un citus.

  Uzlādes punkti e-auto ceļotājiem

Kad liekas, ka iegūtas gana lielas praktiskās zināšanas, lai dotos ielās, būtu vērts atrast kādu domubiedru grupu. Piemēram, Liepājā ir elektrotransporta grupa, kura apkopo vietējos entuziastus.

Personīgā pieredze

Man pašam elektriskais skrituļdēlis ir gandrīz tik pat ilgi kā elektriskā automašīna. Ar to, protams, neesmu veicis tik lielus attālumus, bet tas tiek lietots regulāri. Ražotājs tam ir nezināmas izcelsmes (made in China), bet ar to varu braukt ar 20 km/h lielu ātrumu aptuveni 8 km garumā. Vēl nedaudz var izspiest ar ievērojami mazāku ātrumu.

Uzlādēts e-skrituļdēlis
Uzlādēts e-skrituļdēlis

Kopumā esmu ļoti apmierināts ar to, un man tas liekas ļoti piemērots priekš īsām distancēm. Tiem, kas vēlas savai ikdienai piešķirt nelielu azartu, noteikti iesaku tieši elektrisko skrituļdēli. Ar stāvriteni, kādus var noīrēt uz teju katra stūra, tādas sajūtas nevar iegūt.

Kārlis Mendziņš
balsojums
Raksta novērtējums
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Elektriskie skrituļdēļi - ievads 1