Globālais streiks nākotnei

Rīgā norisināsies vērienīgākais klimata pārmaiņām veltītais gājiens Latvijas vēsturē

Pievienojoties globālajai akcijai, 15. martā plkst. 15:30, Rīgā, Vērmanes dārzā notiks Globālais streiks nākotnei, kuru organizē starptautiska neformāla studentu kustība “Fridays For Future”. Gājiens vienlaikus notiks vairāk nekā 50 citās pasaules valstīs. Latvijā tas sāksies pie Ministru kabineta un noslēgsies pie Saeimas.

“Fridays For Future” ir starptautiska kustība, kuras aizsākumi meklējami 2018. gada augustā, kad zviedru skolniece Grēta Tunberga (Greta Thunberg) trīs nedēļas pēc kārtas katru skolas dienu sēdēja pretī Zviedrijas parlamentam, protestējot pret valdības rīcības trūkumu saistībā ar klimata pārmaiņu krīzi. Klimata pārmaiņas kļūst par tematu, par kuru runā ne tikai zinātnieki un organizācijas, bet arī jaunieši un skolēni, pēdējos mēnešos izejot ielās un protestējot.

Protestētāji Rīgā

Visu protestu pamatā ir fakts, ka pēdējie pieci gadi ir bijuši karstākie klimata novērojumu vēsturē, kā arī bažas par nākotnes drošumu un stabilitāti. Neskaitāmi pētījumi ir norādījuši, ka, ja vēlamies kaut samazināt, nevis apstādināt šīs katastrofas postošo ietekmi, nedrīkstam pieļaut globālās temperatūras pieaugumu par 1.5 grādiem pēc Celsija. Pasaule būtu ļoti atšķirīga vieta, ja piepildītos scenārijs par katastrofālu dzīvnieku un augu skaitu izzušanu, ūdens trūkumu, jūras līmeņa celšanos, ražas apjomu sarukumu un par citām ar nemazinātām klimata pārmaiņu saistītām sekām.

  Atbalsts elektromobiļu iegādei Latvijā no 2022. gada – mīti un patiesība

Politiskais atbalsts vēl joprojām ir nepietiekams. Kopš Parīzes klimata vienošanās 2015. gadā nav sekojošas vērā ņemamas rīcības un politikas. Pat pretēji – emisiju koncentrācija atmosfērā palielinās un ASV, kas ir viena no lielākajām klimatam pāridarītājām, 2017. gadā paziņoja, ka tā izstāsies no vienošanās, signalizējot klimata jautājumu nozīmības trūkumu starp pasaules lielvalstīm.

Tāpēc kustība “Fridays for Future Latvia” kopā ar nevalstiskajām organizācijām – “Dzīvnieku brīvība”, “Zero Waste Latvija”, apvienību “Pilsēta cilvēkiem”, “Zaļā brīvība”, “Vides izglītības fonds”, “Protests”, “Fashion Revolution Latvia” un vairākiem desmitiem citu organizāciju – aicina ikvienu piedalīties 15. marta protesta akcijā, lai iestātos par labāku nākotni un pieprasītu politisko atbildību, nostādot klimata jautājumus par prioritāti Latvijas valdības darbā. Pirms protesta tiks nodrošināta plakātu darbnīca, kas notiks 9. un 10. martā.

Fridays For Future Latvia
Fridays For Future Latvia pasākuma plakāts

https://uzladets.lv/un-cik-karsts-2100-gada-bus-tava-pilseta/

Rīgā norisināsies vērienīgākais klimata pārmaiņām veltītais gājiens Latvijas vēsturē 1
Rīgā norisināsies vērienīgākais klimata pārmaiņām veltītais gājiens Latvijas vēsturē 2
balsojumi
Raksta novērtējums