Koku stādīšana pie Vērmanas dārza

Rīgas centrā pie Vērmanes dārza iestādīti liepu dižstādi

Apvienība “Pilsēta cilvēkiem” nāk ar iniciatīvu koku stādīšanas akciju virknei, iestādot divus 9 m augstus Holandes liepu dižstādus Merķeļa un Tērbatas ielas krustojumā, iepretim Vērmanes dārzam. Akcijas mērķis ir pozitīvi ietekmēt cilvēku labsajūtu un padarīt galvaspilsētu zaļāku.

Jaunie dižstādi iestādīti vietās, kur pirms aptuveni 5 gadiem iepriekš stādītās liepas nav izturējušas pilsētas apstākļus. Lēmums nemainīt koku sugu un stādīt tieši Holandes liepas pieņemts, lai papildinātu jau esošo liepu aleju Tērbatas ielā. Kā arī parādīt, ka ar mūsdienu koku stādīšanas tehnoloģijām iespējams nodrošināt kokam pienācīgus dzīves apstākļus pat sarežģītākajās pilsētvides situācijās.

Ar šo akciju vēlamies dot iespēju privātpersonām un uzņēmumiem pašiem uzņemties atbildību un sev vēlamā ielā uzlabot pilsētvidi, iestādot kokus. Tas nav vienkāršs process un ir saistīts ar daudzām birokrātiskām grūtībām – Tērbatas ielas koku stādīšanā esam tam izgājuši cauri, lai varētu palīdzēt ar padomu jebkuram, kas vēlas stādīt kokus Rīgas ielās. Esam ļoti priecīgi, ka šajā projektā ieguvām tik spēcīgus un profesionālus atbalstītājus un divās, vēl nupat tukšajās dobēs, aug skaistas liepas.

Apvienības “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Māris Jonovs

Pirmo “Koki Rīgai” akciju organizēja biedrība “Pilsēta cilvēkiem” sadarbībā ar Latvijas Ainavu arhitektu asociāciju, SIA “LABIE KOKI” un zīmolu “Mežpils alus”. Akcijas mērķis ir pievērst plašākās sabiedrības uzmanību Rīgas vēsturiskā centra ielu apstādījumiem, to atjaunošanai un uzturēšanai, tostarp laistīšana, ko palīdzēs nodrošināt partneri no “Narvesen”. Lielāka daļa ielu apstādījumu Rīgas centrā izveidota vairāk nekā pirms piecdesmit gadiem, pašlaik ir pienācis laiks to atjaunošanai, lai nākamā paaudze dzīvotu zaļā un tīrā pilsētā. 

Esam nonākuši pie secinājuma, ka daudzas iniciatīvas vieniem paveikt ir gandrīz neiespējami. Lai rezultāts būtu labāks, svarīga gan publiskā un privātā sektora, gan iedzīvotāju iesaiste. Esam gandarīti par sadarbību ar visiem partneriem, lai šī ideja kļūtu par realitāti. Ļoti ceram, ka šāda prakse kļūs izplatītāka arī pie mums Rīgā, tāpēc aicinām ikvienu atbalstīt un iesaistīties rūpēs par dabu un ekoloģiskā nospieduma samazināšanā.

“Mežpils alus” zīmola vadītāja Alise Pizika

Balstoties uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, gaisa kvalitāte Rīgā ir normatīviem neatbilstoša, tādēļ koku esamība pilsētas centrā ir vitāli svarīga, jo tie ir pilsētas plaušas. Viens nobriedis koks gadā var absorbēt līdz 150 kg CO2, turklāt tie spēj izfiltrēt līdz 70% gaisā esošu piesārņojošu vielu. Savukārt lapas darbojas kā putekļu aizturētājs, katrā lietusgāzē tās tiek nomazgātas un aiztek kanalizācijas sistēmā, turklāt lapotne spēj samazināt arī pilsētas troksni – pat līdz 10 decibeliem.

Dzīve pilsētvidē, kur no katra nama loga ir redzams koks, ir mūsu sapnis. Mēs ikdienā stādām pilsētā kokus, un ilgi lolotā cerība pilsētas ielās stādīt tieši šāda lieluma kokus nu ir piepildījusies! Šī projekta mērķis ir iepazīstināt pilsētniekus ar jaunākajām tehnoloģijām Eiropā, kas mums ļauj stādīt patiešām lielus kokus, netraucējot pilsētas komunikācijām, pilsētas ikdienas ritmam.

Dzidra Kalniņa, “LABIE KOKI” direktore

Laiks vides kopradei ir pienācis un man prieks, ka konstruktīvā “Pilsēta cilvēkiem” iniciatīva guvusi labu atbalstu Rīgas Domē, kuras departamentu speciālisti un vadītāji mums ļoti palīdzēja iziet sarežģītu un pašlaik vēl neefektīvo koku stādīšanas projekta saskaņošanas procedūru.  Mēs ceram, ka šī koprades akcija kļūs par pamatu auglīgai sadarbībai nākotnē un par labas prakses piemēru citām pašvaldībām. 

Latvijas Ainavu arhitektu asociācijas valdes priekšsēdētāja Helēna Gūtmane

Koku stādīšana notikusi par pašu līdzekļiem, taču iniciatīvu no paša sākuma atbalstījušas Rīgas Domes institūcijas – Vides un Mājokļu departaments, Satiksmes departaments un Rīgas pilsētas būvvalde. Iestādīto dižstādu turpmāko kopšanu nodrošinās Rīgas Domes Vides un Mājokļa departaments.

  Dati rāda, ka elektroauto Latvijā sāk gaidīt atbalstu

Akciju atbalsta arī “Maxima”, Rīgas pilsētas Dome, “ALK Outlet”, “Elvi” un “Narvesen”.

Informāciju sagatavoja:
Kaiva Anna Upleja,
Jaunākā projektu vadītāja
SIA Communications & Strategies
T. 27894799
E-pasts: kaiva.upleja@strategies.lv

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Uzlādēts veikals. Viss Tavam elektromobīlim/elektroauto. Uzlādes stacijas, wallbox, kabeļi un aksesuāri.
balsojumi
Raksta novērtējums