Citroen C-Zero apskats (+video)

5

Vai Citroen C-Zero varētu būt pieejamākais elektroauto latvietim? Lēts, gana ietilpīgs, spēj ātri lādēties, augsts klīrenss un visas priekšrocības, kas Latvijā ir elektroauto.

Citroen C-Zero titulbilde

Citroen C-Zero titulbilde

Vai Citroen C-Zero varētu būt pieejamākais elektroauto latvietim? Lēts, gana ietilpīgs, spēj ātri lādēties, augsts klīrenss un visas priekšrocības, kas Latvijā ir elektroauto.

Statistika rāda, ka latvietis nav gatavs jaunai mašīnai. Viņam/-ai vajag, lai šī mašīna ir vismaz 10 gadus veca. Ir tikai daži varianti starp elektriskajām mašīnām: Tesla, kuru pat neapskatīs, jo tā maksā kosmosu, (vecais) Nissan Leaf, kas izskatās sliktāk par neglīto pīlēnu, un Citroen C-Zero.

Arī šis elektroauto neuzvarēs nevienā skaistumkonkursā, bet piedāvā to pašu autonomiju kā Leaf (24 kWh) par divreiz mazāku cenu. Par Leaf ir dzirdēts, ka tā baterijas netur dēļ tā, ka nav termoregulācijas, bet Citroen ir aktīvā gaisa dzesēšana. Leaf ir ar lielāku bagāžnieku un piecvietīgs, bet ne visiem vajag to ekstra sēdvietu..

Nedaudz mulsina mazie cipari pie jaudas ailes – 47 kW, bet aizmugurējā piedziņa, kurai var atslēgt pretizslīdēšanu uzrunā to puišeli, kas to vien gaida kā kādu ledaināku rītu un asāku pagriezienu.

Vēsture

Iedomājamies 13 gadus senu pagātni, 2008. gads. Tesla vēl nav piegādājuši ne Model S, ne pat Roadster. Nissan Leaf bija vēl izstrādes stadijā. Mitsubishi pasauli nošokē ar paziņojumu, ka ražos elektroauto, kas iespēs 100-150 km un varēs piedalīties satiksmē ārpus pilsētas.

Tie tik bija laiki! Tagad neviens vairs pat neiedomājas jautāt, vai elektriskā mašīna spēs braukt pa šoseju. Mitsubishi bija ģeniāls plāns piedāvāt visai pasaulei elektroauto. Eiropa bija izņēmums, kurā Mitsubishi piedāvāja šo elektroauto zem trīs brendiem – Mitsubishi, Peugeot un Citroen. Ņemot vērā Eiropas daudzpusīgumu, tas tobrīd bija loģisks solis.

Citroen C-Zero ar Kārli Mendziņu
Citroen C-Zero ar Kārli Mendziņu

Mitsubishi i-MiEV bija pirmais mūsdienu elektroauto. Kopā ar Peugeot iOn un Citroen C-Zero tie tiek dēvēti par elektroauto trīnīšiem. VW grupa mēģināja ko līdzīgu 12 gadus vēlāk ar VW e-up!, Škoda Citigo iV un Seat e-Mii, bet izdomāja, ka pieprasījums ir par lielu, tamdēļ pārtrauks to ražošanu. Varam uzskatīt, ka oriģinālie trīnīši joprojām ir vienīgie elektroauto trīnīši.

Autonomija

Ar 16 kWh bateriju, kurai lietojami ir 14.5 kWh, šis Citroen C-Zero iespēj 150 km pēc NEDC cikla. Tiem, kas joprojām lasa iAuto, paskaidrošu, ka NEDC ir novecojis cikls, kura uzrādītie dati ir tik neprecīzi, ka drošības labad ir jānoņem ⅓, lai iegūtu ticamus datus. Tātad šis elektroauto, kas izmēģināja pirmos ceļus 2009. gadā, optimālos apstākļos iespēj reālistiski 100 km, pieņemot, ka 50% ceļa būs pilsētvide un 50% šoseja. Pie -20°C pēc manas pieredzes ir iespējami 60 km ar apsildi.

Šis konkrētais modelis ir ražots 2012. gadā un tas ir mans personīgais, kā var noprast no uzlīmēm sānos. Es ar to pārvietojos kopš 2017. gada bargās ziemas un kopš tā laika neesmu ne reizi noslāpis. Godīgi sakot, man pirmais brauciens ar to jau bija ugunsleduskristības – Tukums → Rīga ar tobrīd vienīgo uzlādes vietu pa ceļam Jūrmalā, kas pie tam bija lēnā, kad ārā bija -30°C.

Citroen C-Zero
Citroen C-Zero

Šī mašīna mani ir izmainījusi pamatīgi un tā bija tas galvenais grūdiens veidot Uzlādēts portālu. Man šī mašīna ir 1.5 gadu ilgāk kā Uzlādēts.lv. 

Godīgi sakot, es nebrīnītos, ka, ja šādu mašīnu izlaistu mūsdienās, to nosauktu par pilsētas krosoveru, jo ar 15 cm klīrensu, tas mūsdienu mārketinga speciālistiem tāds liktos. Kā nekā Dacia Spring Electric tiek saukts par tādu. Arī apgriešanās rādiuss šai mašīnai ir fenomenāls – 4.5 m.

Dacia Spring Electric vs Citroen C-Zero
Dacia Spring Electric vs Citroen C-Zero

Iekšā ir vieta četriem cilvēkiem un jāsaka, ka visi četri jūtas komfortabli. Aiz manis ir sēdējuši 2m gari cilvēki un teikuši, ka vietas te ir vairāk kā iekš Nissan Quashqai. Blakussēdētājiem ir vietas gana, lai elkoņi nebāztos otram virsū. Arī par vietu galvai šajā mašīnā nevar sūdzēties. Man (1.78 m), sēžot aizmugurē, paliek dūre līdz griestiem.

Runā, ka Tesla Model 3 ir minimālisma paraugs. Ko lai tad saka par Citroen C-Zero? Uz stūres nav nevienas pogas! Nevienas! Klimata kontrole ir trīs grozāmi rimbuļi. Radio ir vissarežģītākais visā šajā mašīnā ar vairāk pogām kā visā pārējā mašīnā kopā ņemot, tai skaitā, elektriskās logu sviras. Radio, starp citu, ir aprīkots ar Bluetooth, USB un disku lasītāju.

Bagāžnieks nav tas lielākais – 166 litri. Te ielien ratu kulba vai čemodāns un divas mugursomas. Toties aizmugurējie sēdekļi noliekas plakani, priekšējie arī un var šeit ierīkot gultu, ja ir tāda vēlme. Esmu pārbaudījis, pārlaižot festivālu tanī. Aizmugurējie sēdekļi ir regulējami neierastos leņķos – no perpendikulāra pret grīdu līdz pat aptuveni 15° uz aizmuguri.

Pēc Bjorna pārbaudījumiem, šis mazais cinītis spēj ietilpināt tik pat banānu kastes cik Hyundai Kona un Ioniq un vairāk kā BMW i3, VW e-up un FIAT 500e, atpaliekot tikai par vienu kasti no Tesla Model 3 un VW e-Golf. Īsts darba rūķis, jāsaka!

Uzlāde. Foto: Aivars Liepiņš
Uzlāde. Foto: Aivars Liepiņš

Ja runājam par uzlādi, tad no mājsaimniecības rozetes (līdz 3.7 kW) šis spēj uzlādēties mazāk kā 5 stundās, bet no ātrās uzlādes (līdz 46 kW) 20 minūtēs. Manā 1’000 km izaicinājuma braucienā ap Latviju es vidēji lādējos kādas 12 minūtes, jo uzlādes īpatnības diktē to, ka pēc 60% uzlādes jauda ir krietni zemāka.

Lētākais veids, kā ielīst elektroauto pasaulē

Joprojām šo mašīnu var jaunu iegāties Francijā. Diemžēl tā nav piedzīvojusi atjauninājumu, bet tā joprojām ir ideāls risinājums priekš cilvēkiem, kas vēlas izmēģināt elektroauto. Vai tā būtu kā otrā mašīna ģimenē, vai kā primārā un vienīgā, kā tas ir manā gadījumā, nav svarīgi. Svarīgi ir tas, ka šī mašīna ir lētākais nopietnais veids, kā izmēģināt elektroauto uz savas personīgās ādas. Citroen C-Zero ir idēals risinājums šādai dilemmai.

Par manām izmaksām (TCO) 4 gadu laikā ar šo mašīnu, variet iepazīties šajā rakstā. Daudzi varētu būt patīkami pārsteigti par rezultātiem.

Alternatīvas

Ja neskaita pārējos trīnīšus (Mitsubishi i-MiEV un Peugeot iOn), ar šo tiešā veidā konkurē vien vecais VW e-up! (2014.-2019. g.) un vecais Nissan Leaf. Tomēr abi ir divreiz dārgāki, piedāvājot to pašu autonomiju. Ja vēl Nissan Leaf piedāvā vairāk vietas, tad VW e-up! vienīgais pārākums ir nedaudz dziļāks bagāžnieks. Vēl varētu pievienot pie konkurentiem arī oriģinālo Renault Zoe (22 kWh), bet tai nav ātrā līdzstrāvas uzlāde un tai nāks līdzi bateriju nomas līgums.

Citroen C-ZeroVolkswagen e-up!
Cena (Latvijā, lietots)no 5’600 €no 9’400 €
Ražošanas gads2009+2014-2019
Autonomija150 km (NEDC)
100 km (reālistiski)
160 km (NEDC)
105 km (reālistiski)
PiedziņaAizmugurējāPriekšējā
Sēdvietas44
0-100 km/h15.9 sek14 sek
Bagāžnieka ietilpība166 l
(860 l, nolokot sēdekļus)
250 l
(923 l)
Aizmugurējie sēdekļi nolokas1:11:1
Uzlādes ātrums
(lēnā)
Type 1
max 3.7 kW
(21 km/h)
Type 2
max 3.7 kW
(20 km/h)
Uzlādes ātrums
(ātrā)
CHAdeMO
max 46 kW
(250 km/h)
CCS
max 40 kW
(240 km/h)
Uzlādes porta lokācijaVirs aizmugurējā kreisā riteņa (ātrā)
Virs aizmugurējā labējā riteņa (lēnā)
Virs aizmugurējā labējā riteņa
Braukšanas komforts*45
Pārredzamība*77
Modernīgums*34
Praktiskums*56
Pirmais iespaids*44
Braukšanas klusums*56
* subjektīvais viedoklis, kas pakļauts garastāvoklim un tēju biezumu daudzumam krūzē, 10 baļļu skalā

Kopsavilkums

Veidots kā pilsētas elektroauto, Citroen C-Zero braukšana maniere ir ļoti vienkārša. Augstā sēdpozīcija ļauj viegli orientēties apkārtējā vidē un salīdzinoši mazie ārējie parametri ļauj ērti atrast parkošanās vietu.

Interjers ir tīrs ar vienkāršām klimata kontroles pogām/rimbuļiem. LCD ekrāns priekšā uzrāda visu aktuālo informāciju par braukšanas ātrumu un baterijas statusu. Daudzus pārsteigs, ka analogā bultiņa uzrāda nevis ātrumu, bet gan jaudu, kādu tobrīd lieto (tai skaitā rekuperāciju). Uzlādēts veikalā atradīsiet t-kreklu ar šo paneli.

Citroen C-Zero panelis
Citroen C-Zero panelis

Viena no lietām, kas interjerā man visvairāk patīk ir krūzīšu turētāji (augstāk bildē viens no tiem redzams kreisajā apakšējā stūrī), kas atrodas pie priekšējiem ventiļiem. Tādā veidā, karstā dienā, ieslēdzot kondicionieri un ieliekot telefonu ar navigāciju vai dzērienu vienā no tiem, telefons vai dzēriens pēc brauciena būs patīkami vēss.

Sekojot aktīvi līdzi jauno elektrisko mašīnu paziņojumiem, es joprojām šo mašīnu turu augstā vērtē. Godīgi sakot, jo vairāk es ar to esmu, jo vairāk es to novērtēju. Šīs mašīnas praktiskums mani turpina pārsteigt. Ja Mitsubishi būtu uztaisījuši tam sekotāju, es to nopietni apsvērtu.

Mitsubishi CA-MiEV koncepts
Mitsubishi CA-MiEV koncepts 2013. g.

Mazie uzņēmēji tikmēr priecātos par šādu alternatīvu, ja tai būtu laba cena.

Mitsubishi i-MiEV Cargo
Mitsubishi i-MiEV Cargo koncepts 2009. g.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

4 4 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
5 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Normunds
Normunds
Viesis
15/04/2021 19:56

Gultu iekš šī auto? Nav jāguļ embrija pozā? Man Tuaregā ar nolaistiem aizmugurējiem beņķiem likās par īsu.

Vankel
Vankel
Viesis
15/04/2021 19:15

Tu aizmirsi vēl vienu pilsētas auto svarīgu īpašību – šo zagļi neiekāro nekādā veidā, pat spoguļi nav interesanti.
Diez kā ir ar populāro BMW i3 šajā sakarā?

Dinars
Atbilde  Vankel
19/04/2021 12:26

pagaidām vēl viss savās vietās

5
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: