Jaunā Volkswagen e-up! apskats (+video)

2

Volkswagen jaunais e-up! mani pārsteidza nesagatavotu. Nebiju gaidījis, ka jaunā versija man tik ļoti iepatiksies. Lielāka autonomija, nemainīgs tēls, zemāka cena.

VW e-up! 2020 apskats

VW e-up! 2020 apskats

Volkswagen jaunais e-up! mani pārsteidza nesagatavotu. Nebiju gaidījis, ka jaunā versija man tik ļoti iepatiksies. Lielāka autonomija, nemainīgs tēls, zemāka cena.

Kopš 2014. gada līdz šī gada sākumam Volkswagen e-up! bija Latvijā populārākais elektroauto. Tas gan bija pateicoties tam, ka 2014. gadā bija pieejamas subsīdijas un tas tobrīd bija lētākais no pieejamajiem elektroauto. Šoreiz situācija ir mainījusies. Šoreiz, es ticu, ka šo elektroauto pirks tie, kas tiešām tādu vēlas, jo tas piedāvā salīdzinoši lielu autonomiju, par salīdzinoši mazu cenu. Pie viena tas ir tanī formas faktorā, kas man liekas visloģiskākais.

Volkswagen piedāvājumā šobrīd ir 3 elektroauto – jaunais e-up!, nu jau novecojušais e-Golf un e-Crafter. Šogad solās būt arī ID.3, bet līdz tam vēl jānodzīvo. Jaunais e-up no iepriekšējā pa lielam atšķiras vien ar akumulatoru, tas ir teju divas reizes energoietilpīgāks, lasīt, var tālāk aizbraukt ar vienu uzlādi. Ja iepriekšējais e-up! lielījās, ka var nobraukt 150 km, bet iespēja vien 100 km, tad jaunais sola 260 km, kas liekas reālistiski. Izbraucot Teika-Jūrmala-Teika, patēriņš (13.0 kWh/100 km) bija atbilstošs solītajiem 260 km. Braucot 80% pa šoseju, 15% pilsētā un 5% pa zemes ceļu, autonomija drīzāk ir 200 km. Šie rezultāti bija iegūti vējainā laikā pie aptuveni +5°C āra temperatūras un +20°C salonā.

Volkswagen no visām savām automašīnām izvēlējās šo, lai tā nestu tā jauno logo. Viņi varēja izvēlēties jauno Golf, bet tas neietu kopā ar jauno VW tēlu, kas ir atbildīgāks par savām rīcībām pret vidi. Es ar jauno VW e-up! nobraucu 500 km un zemāk atradīsiet manus iespaidus par to.

Volkswagen e-up! 2020
Volkswagen e-up! 2020

Mazs, bet varens

Es neslēpšu, ka mani vairāk saista kompaktās mašīnas kā lielie pikapi vai krosoveri. Tāpēc, ka tās ir daudz praktiskākas ikdienai un katra fīča tām liek izcelties. Pirmais, kas man tik ļoti patīk jaunajā e-up! (un arī vecajā) ir tas, ka izklaides sistēma, ja neskaita radio un klimata kontroli, ir telefona aplikācijā – maps + more. Aplikācijā, kas savienojas caur bluetooth, var redzēt pašreizējo patēriņu, atlikušo autonomiju, rekuperācijas vēsturi, braukšanas novērtējumu, navigāciju, kurā ir iekļautas aktuālās uzlādes stacijas (, kas iztrūka Nissan Leaf) un vēl citas vairāk vai mazāk interesantas lietas. Tā aplikācija man liekas tik noderīga, ka es to apsveru pamēģināt lietot ar savu Citroen. Vēl viena laba īpašība šādai pieejai ir tā, ka atjauninājumi pienāk teju uzreiz un nav jābrauc pie dīlera, lai tos iegūtu. Ir arī We Connect aplikācija, caur kuru var kontrolēt (iestatīt temperatūru, uzlādes grafikus, noskaidrot lokāciju) mašīnu attālināti.

Pārsteidzoši, bet jau bāzes variācijā ir iekļauta joslas ieturēšana, kas strādā samērā labi. Līdz brīdim, kad tu neesi turējis stūri kādu minūti. Tad tā atslēdzas.

Kad es pirmo reizi ieraudzīju bagāžnieku, es samulsu. Nebija tā, ka es gaidīju mega daudz vietas tur, bet te jau bija jāsāk domāt, kuras mantas es negribu ņemt ceļā. Par laimi, pirmajam šoka brīdim Volkswagen Latvija bija uzlikuši dubulto grīdu uz augstāko. To nolaižot, atklājās diez gan pieklājīgs bagāžnieks. Man ielīda čemodāns, mugursoma un vēl palika vieta virsū. VW e-up! 251 litrs ir pieklājīgs tilpums (941 l, ja noloka sēdekļus). Smart ForFour piedāvā vien 181 litru, bet Hyundai i10 – 252 litrus.

Četras vietas šeit ir komfortablas. Ar bērnu sēdeklītī aiz manis, man bija vēl iespēja piebraukt tuvāk. Arī platumā visiem ir komfortabli. Aizmugurējie sēdekļi nolokās attiecībā 1:2. Ļoti praktiska pilsētas mašīna.

Runājot par mazām, bet varenām lietām, es neesmu redzējis mazāku atpakaļskata kameras ekrānu. Man, cilvēkam, kas nenēsā brilles, tas likās saprotams, bet pieļauju, ka cilvēkiem ar vājāku redzi, tas varētu būt par mazu.

Volkswagen e-up! 2020
Volkswagen e-up! 2020

Cena un autonomija

Jaunais Volkswagen e-up! ir tas, ko mēs jau ilgāku laiku gaidījām – lielāka autonomija un mazāka cena kā iepriekšējai versijai. Interesanti, ka skatoties cenas/autonomijas attiecību, starp Latvijā pieejamajiem elektroauto šī mašīna ir labākā. Arī vispārēji lētākā. Tuvākais sekotājs cena/autonomija attiecībā ir Renault Zoe.

Bāzes e-up! maksā 20’945 €, bet ar vispilnāko komplektāciju – 24’467 €. Varbūt ne visu no tā vajag, bet ziemas komplektāciju noteikti vajadzētu, jo tanī ir apsildāmie beņķi un vējstiklā un spoguļos iebūvēti sildītāji.

Citas ekstras

Mākslīgā skaņa… Man nepatīk, ka tādai vispār ir jābūt. Žēl, ka Volkswagen izvēlējies iekšdedzes dzinēja skaņu, pie tam pēc skaņas jaudīgāka par benzīna versijas. Video apskatā to var dzirdēt pie 3:45. Pirmās dienas nevarēju pierast. Daļēji tā pat radīja azartu, lai noskaidrotu, kā skan pie dažādiem apstākļiem. To var atslēgt, bet tas ir jādara katru reizi, kad ieslēdz mašīnu, un tas nav ērti izdarāms.

Privātuma aizkari, kas bija pie aizmugurējiem logiem, bija man kas neredzēts. Pat atpakaļskata logā tāds bija. Protams, tos ar piesūcekņiem biju redzējis, bet šie ir pieliekami pie āķiem, kas ir iebūvēti durvīs. Turpinot par durvīm, tajās ir pietiekami lielas kabatas, lai ieliktu 1 litra pudeli un vēl dažus niekus.

Lai gan pieejams tikai vienā krāsā, noskaņojuma interjera apgaismojums ir noderīgs tumšākā laikā. Man kā šoferim ir daudz vieglāk braukt, ja ir tāda. Mazāk acis nogurst un noskaņojums labāks šajā metāla kastē, kas traucas lielā ātrumā cauri ceļam, kas šķērso mežu.

Volkswagen e-up! 2020
Volkswagen e-up! 2020

Bultiņas, kas rāda ātrumu, jaudu un baterijas uzlādes līmeni 2020. gada mašīnai liekas pat uzjautrinoši. Zem spidometra ir atvēlēta vieta salīdzinoši mazam melnbaltam digitālajam ekrānam, kas rāda papildus informāciju, tai skaitā, konkrēto ātrumu. Baterijas uzlādes līmeņa bultiņa ir viena no akurātākajām kādu esmu redzējis. Kad tā rādīja teju tukšu, baterija tiešām tāda bija – pie uzlādes stacijas uzrādīja 3%.

Negatīvais

Grūti piesieties kompaktajām automašīnām. Varētu argumentēt, ka nav pietiekami daudz vietas iekšā, bet tā ir daļa no šo mašīnu būtības.

Tomēr viena lieta man visvairāk leca acīs – uzlādes porta pieejamība. Te nav runa par bēdīgi slaveno Timrota izgājienu ar štepseļu jaukšanu. Konkrēti man nepatīk tas, ka vāciņš portam nobloķējas pirms es paspēju to izņemt. Vairākas reizes bija tā, ka es jau grasos to izņemt un dzirdu, kā tas nobloķējas. Teikšu godīgi man pirmajā reizē gāja līdzīgi kā Džonijam.

Vēl varētu piesieties pie tā, ka aizmugurējie logi nav atverami… Ir… Kā lūkas… Var atvērt ventilācijas režīmā (trīs pirkstu šķirba uz aizmuguri), bet nevar atvērt kā tipiskos logus. Vismaz priekšējie logi, ir elektriski atverami.

Dīvainais ātrās uzlādes cikls ir noteikti jāņem vērā. Piebraucot ar 3% bateriju pēc garāka brauciena (~100 km), es sagaidīju, ka ieraudzīšu solīto 40 kW jaudu. Kā izrādījās, e-up! līdz 50% saudzē bateriju un tad līdz 80% lādē ar pilnu jaudu. Neierasti. Citi elektroauto tieši uzsāk ar lielāko iespējamo pieejamo jaudu. No otras puses, ja šī būtu mana ikdienas mašīna, es pat nezinu, vai es kādreiz izmantotu ātrās uzlādes iespējas, ja vien neizdomātu braukt uz Liepāju vai Rēzekni. Man 99% gadījumu pietiktu ar to, ka e-up! spēj lādēties ar 7.2 kW (32 A no vienas fāzes vai 16 A no divām) lielu jaudu, kad piesprausts pie maiņstrāvas uzlādes stacijas, kādas nopērkamas Uzlādēts.lv viedveikalā un pieejamas pie tādiem veikaliem kā IKEA vai Spice Home. Ja piebrauktu klāt ar pēdējiem elektroniem, tad pilna uzlāde prasītu mazāk kā 5 h.

Vairāk par šī elektroauto uzlādi var izlasīt šeit.

Konkurence

Cenas ziņā, var teikt, ka šim elektroauto nav konkurences. Vissīvākā konkurence priekš jaunā e-up! ir no jau iepriekš minētās Renault Zoe, kas piedāvā lielāku autonomiju, bet maksā krietni vairāk. Ar laiku konkurencei pievienosies Peugeot e-208, Opel Corsa-e un Honda e. BMW i3 ir divreiz dārgāks par to, bet ieguvums autonomijā ir pārāk mazs.

Varētu argumentēt, ka vecais e-up! ir konkurents, bet tā cena šobrīd lietoto auto tirgū ir neadekvāti augsta. Es nevaru ieteikt veco e-up!, ja tas maksā vairāk kā 1/4 no jaunā cenas. Šobrīd, laikam, korektāk būtu salīdzināt ar manu Citroen C-Zero.

Citroen C-ZeroVolkswagen e-up! (2020)
Autonomija100 km (EPA)260 km (WLTP)
PiedziņaAizmugurējāPriekšējā
Sēdvietas44
0-100 km/h15.9 sek11.9 sek
Bagāžnieka ietilpība166 l
(860 l, nolokot sēdekļus)
251 l
(941 l)
Aizmugurējie sēdekļi nolokas1:12:1
Uzlādes ātrums
(lēnā)
J1772
max 3,7 kW
(19 km/h)
Type 2
max 7,2 kW
(50 km/h)
Uzlādes ātrums
(ātrā)
CHAdeMO
max 40 kW
(250 km/h)
CCS
max 40 kW
(282 km/h)
Uzlādes porta lokācijaAbos sānos virs aizmugurējā riteņaVirs aizmugurējā labējā riteņa
Braukšanas komforts*48
Pārredzamība*77
Modernīgums*36
Praktiskums*56
Pirmais iespaids*38
Braukšanas klusums*58

* subjektīvais viedoklis, kas pakļauts garastāvoklim un tēju biezumu daudzumam krūzē, 10 baļļu skalā

Kopsavilkums

Iepriekšējā ceturksnī BMW i3 nocēla Latvijas populārākā elektroauto titulu no VW e-up!. Tas to baudīja 5 gadus. Es ticu, ka šo titulu e-up! ātri atgūs. It īpaši tamdēļ, ka tas ir lietota i3 cenā. Neteikšu, ka tas ir Tesla galinātājs, kā to reiz izteicās VW vadītājs. Tādu vienkārši nav un neticu, ka būs. Tomēr tas ir pirmais no daudzajiem elektroauto, kas vēl būs, kas liks latvietim parastajam apstāties un nopietni apsvērt tā iegādi.

Vēl pirms gada Elektrum rīkotajā paneļdiskusijā uz jautājumu, kuru es sev izvēlētos nākamo mašīnu, es atbildēju, ka nezinu, bet tas noteikti nebūs Volkswagen. Pēc 500 km, ko nobraucu ar jauno e-up!, man jāatzīst, ka es varu sevi iedomāties kā tā īpašnieks. Ne šobrīd, bet varbūt kaut kad nākotnē. Varbūt tad, kad to sauks ID.1.

Starp citu, ja vēlies arī sev iegādāties tādu džemperi, kāds ir redzams video, meklē to Uzlādēts viedveikalā. Tur atradīsi kreklus, krūzes, uzlīmes un, protams, uzlādes stacijas.

Liels paldies Emīlam Skrīvelim, kas palīdzēja izveidot (filmēja un rediģēja) video apskatu.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
2 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
malvis_m
28/04/2020 15:08

Testēju Seat Mii Beļģijā (kas principā ir tas pats eUP, vien sanāca man pāris k lētāk pilnā komplektācija pret eUP), no komplektācijas labāk patika Seat salons, eUP savukārt ir pogas uz stūres, un smieklīgi maza ekrāna atpakaļskata kamera.

Gada sākumā man izcenoja arī eGolf, kas sanāca +~10k. Bet ottreiz jau pateica, ka vairāk pasūtīt nevarot un var tikai tos, kas ir noliktavā, bet noliktavā 0 😀

Personīgi man patika braukt ar šo (salīdzinājumam man ir Ibiza 110zs FR sporta versija) un no 0 līdz 60-70km/h eUP pilnīgi noteikti ir labāks rāviens, pēc tam jūt, ka švakāk iet. Bet uz bāņa līdz 130km/h ieskrējos un skaņas ziņā bija kluss. Esmu agrāk testējis Berlingo un tas likās uz bāņa izjuks, savukārt Caddy pie 130 bija ļoti skaļš salonā.
Joslas noturēšanas sistēma gan man nepatika, Toyota Corolla strādāja daudz labāk.

Vispār biju jau gatavs pirkt, bet tagad ar krīzi droši vien gaidīšu rudeni un skatīšos, kas notiks.

Kā arī piegādes laiku februārī man solīja ap z-svētkiem… Tagad gan jau, ka būs vēl ilgāk un būs jāņem to, kas pieejams noliktavā.

2
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: