Ugunskurs ceļa vidū

Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama

Līdz šī gada 4. jūlijam visām Eiropas Savienības dalībvalstīm bija jāievieš pirms pāris gadiem apstiprinātās ES direktīvas par atkritumiem. Viens no šo direktīvu mērķiem – samazināt atkritumu apglabāšanu poligonos. Vides organizācijas kategoriski noraida atkritumu sadedzināšanu kā risinājumu.

Lai aktualizētu šo jautājumu, ES un Latvijas vides eksperti sarunu festivālā “Lampa” piedalījās diskusijā “Kā samazināt atkritumus, neveicinot dedzināšanu?” Sarunā vairāki no ekspertiem uzsvēra, ka atkritumu dedzināšana ir dārga, piesārņojoša un novecojusi tehnoloģija, kas ir pretrunā ar Eiropas uzņemto aprites ekonomikas un klimata neitralitātes kursu.

Atkritumus sadedzinot, mēs pazaudējam vērtīgus resursus, veicinām klimata pārmaiņas un radām toksiskus atkritumus.

Ja Latvija klimata krīzi uztver nopietni, atkritumu dedzināšanas attīstība ir nepieļaujama.

Eiropas vides biroja pārstāvis Pjotrs Baržaks

Diskusijas par to, kā rīkoties, nepalielinot atkritumu sadedzināšanu, bet palielinot pārstrādi un samazinot radīto atkritumu apjomu, norisinās gan ES, gan nacionālo valstu līmeņos.

Cilvēkiem patīk dedzināt. Cilvēks ir slinka būtne, dedzināt šķiet vienkāršāk kā meklēt jaunus risinājumus pārstrādei.

Jana Simanovska, biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja

Jana Simanovska atgādina, ka dedzinot atkritumus tiek gan piesārņota vide, gan iznīcināts vērtīgs otrreiz pārstrādājams materiāls.

  Scania piegādās 100 elektriskos atkritumu izvedējus

Jens Pīters Mortensens (Danmarks Naturfredningsforening) atgādina ražotāju un tirgotāju atbildību potenciālo atkritumu (ne)radīšanā. Tam, kādu iepakojumu izvēlas ražotājs, kādas preces savā veikalā izvēlas tirgotājs, ir nepārvērtējama ietekme uz vidi. Tam pievienojas arī Rudīte Vesere (VARAM), atgādinot: “Jo ilgstspējīgākas preces mēs veidojam, jo mazāk mums ir atkritumu”. Taču VARAM pārstāve arī atzīst, ka bez atkritumu sadedzināšanas iztikt būs ļoti grūti.

Atkritumu apjoms Eiropā nesamazinās. Vairāku valstu pieredze rāda, ka atkritumu dedzināšana ierobežo atkritumu pārstrādi, jo ir jānodrošina nepārtraukta atkritumu plūsma uz dedzinātāju. Daudz svarīgāk par dedzināšanu būtu mazināt radīto atkritumu apjomu, ierobežot nepārstrādājama iepakojuma izmantošanu un veicināt pārstrādi.

vides zinātnieks Jānis Brizga

Uzlādēts viedoklis

Pavisam vienkārši – beidziet dedzināt! Šobrīd joprojām daudzi uzskata, ka klimata krīze ir pāris jampapiņu izdomājums, lai nopelnītu vairāk. Viņu teorijas ir tik pat pārliecinošas, kā to, kas uzskata, ka Zeme ir plakana. Nebūsim zemāk esošais suns!

Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama 1
Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama 2
Atkritumu dedzināšana ir nepieļaujama 3
balsojumi
Raksta novērtējums