Audi e-tron 55 apskats (+video)

5

Audi e-tron 55 quattro nav pirmais quattro un nav pirmais e-tron, bet tas ir pirmais mūsdienu elektroauto no šī ražotāja. Vai šis ir Tesla Model X konkurents?

Audi e-tron 55

Audi e-tron 55

Audi e-tron 55 quattro nav pirmais quattro un nav pirmais e-tron, bet tas ir pirmais mūsdienu elektroauto no šī ražotāja. Vai šis ir Tesla Model X konkurents?

Audi e-tron 55 quattro (vācieši ar saviem garajiem nosaukumiem) apskati ir gan Kursors.lv, gan Zebra izpildījumā. Man tāds prasīja trīs mēnešus sevis šaustīšanas par to, ka nevaru pabeigt video montāžu.

Šis transportlīdzeklis nav pirmais Audi klāstā ar e-tron nosaukumu. Līdz šim lādējamie hibrīdi arī ieguva sev šo titulu. Iepazīstot pasauli ar e-tron 55 quattro, Audi nolēma “e-tron” vārdu dot tikai tiem transportlīdzekļiem, kas nerada izmešus, lai kustētu uz priekšu.

Tesla konkurents

Daudzos rakstos par Audi e-tron (turpmāk rakstā lietošu saīsināto versiju) tas tiek saukts par Tesla konkurentu/galinātāju. Es domāju, ka paši Audi cilvēki saprot, ka tā nu gluži nav. Noteikti ir cilvēki, kas iepriekš domāja iegādāties Tesla Model X, bet, uzzinot par Audi piedāvājumu, izvēlējās e-tron, un ir arī cilvēki, kas rīkojās pretēji. Tomēr jāņem vērā, ka šie abi piedāvā ļoti atšķirīgas pieredzes. Viens ir automašīnu “Fabergé ola”, bet otrs piedāvā augstu vācu kvalitāti. Kā paši Audi reklamē savu pirmo mūsdienu elektroauto – tas nav domāts tev.

Audi drīzumā papildinās e-tron klāstu ar e-tron Sportback, e-tron GT un Q4 un jau ražo e-tron 50, kas ir ļoti līdzīgs e-tron 55, bet ar ne tik jaudīgiem motoriem un mazāku akumulatoru. Es personīgi gaidu, kad būs kaut kas tuvāk Q2, A0 vai A1.

Pirmie iespaidi

Milzīgs! Tas ir pirmais, kas man ienāca prātā, to ieraugot pirmo reizi tā atklāšanas pasākumā un vēlāk, kad dabūju izmēģināt. Arī meita sauca to par “lielo, balto mega-mašīnu”. Iekāpjot iekšā, uzreiz var saprast, ka tā ir augstas klases – beņķis piebrauc, stūre nolaižas, ekrāni neuzmācīgā veidā ieslēdzas un ieskanas miermīlīga melodija.

Audi e-tron prezentācija
Audi e-tron

300 kW kopējā motoru jauda un 86 kWh (95 kWh pasē) baterija liek iezagties mazam smaidam sejā, gaidot klusāku vietu ar gludu ceļu (skatīt video apskatu augstāk). Mani iepriekš instruēja, ka ir divi veidi kā uzņemt ātrumu – normālais, kad maksimālā jauda ir ierobežota līdz 90%, un Boost, kur 100% jaudas ir pieejama. Teikšu godīgi, tie 10% ir jūtami, bet arī normālais režīms iespiež sēdeklī.

Ņemot vērā e-tron izmērus, es vēlējos arī noskaidrot, kā tas uzvedas tad, kad ceļa kvalitāte ir ne tā labākā. Tāpēc devos uz Čiekurkalnu, kura bruģis un tā reljefs, kas ir papildināts ar vairākiem guļošajiem policistiem, bija gana labs izaicinājums pirmajam vakaram. Audi e-tron šo izaicinājumu pieņēma smejoties. Braucot pāri guļošajam policistam, nesapratu, vai tas bija uzzīmēts vai īsts.

Ballīšu triki

Audi šim elektroauto neniekoja pāris fīčas, kuras citādāk nevar nosaukt kā par ballīšu trikiem. Salonā ne tikai ir ierastais apgaismojums, ko nodrošina lampiņas jumtā, bet arī visapkārt interjerā ir iebūvēts LED apgaismojums strīpu formā, kas maina krāsu pēc īpašnieka ieskatiem. Ar to vēl nebeidzas šis triks, šīm LED strīpām ir arī fona apgaismojums, kura krāsu var noteikt atsevišķi no pašām strīpām. Var sakombinēt zaļu pamata krāsu ar rozā fona krāsu. Iespējamās kombinācijas ir vairāk kā vajag.

Ja nu gadījumā pēkšņi piemirstas ar kādu mašīnu pārvietojies, es saskaitīju 7 vietas, kur bija ierakstīts “e-tron”. Viena no tām – atverot durvis, parādās vārda “e-tron” projekcija uz ceļa zem tām.

Piekļūšana pie uzlādes ligzdas, kas atrodas starp vadītāja durvīm un priekšējo kreiso riteni, arī ir neierasta. Nospiežot pogu, vāciņš izvirzās un noslīd. Stāmerienas Bānīša svētkos daudzi par to sajūsminājās. Lai līdz šiem svētkiem tiktu, no rīta bija piedzīvojums (skatīt video augstāk).

Audi e-tron 55 navigācija
Audi e-tron 55 navigācija

Lai arī kurš bija pirmais auto ar 3D kameru, tāda ir šajā elektroauto. Daži no tiem, kam es to parādīju, izteicās, ka tas gan jau ka ir no satelīta. Nepieciešamās kameras šai funkcionalitātei ir labi noslēptas eksterjerā.

Daļēji tā ir funkcionāla fīča, bet pārsvaram e-tron īpašnieku tas būs ballīšu triks – var regulēt mašīnas augstumu. Starpība starp zemāko un augstāk ir aptuveni 10 cm. Protams, jo augstāk uzregulē, jo zemāka braukšanas efektivitāte.

Elektroauto neticīgajiem

Man, kā cilvēkam, kam patīk visāda veida statistika par sevi, bija vilšanās, kad es nevarēju atrast paplašinātus datus par savu braukšanu, kā tas ir iespējams Hyundai un Nissan elektroauto. Tad es sapratu to, ko biju lasījis citur par e-tron – tas ir domāts tiem, kas grib pārsēsties no Audi Q8 vai Mercedes-Benz GLE uz elektroauto, kas būs jau pierasts.

Audi e-tron
Audi e-tron. Avots: audi.lv

Diemžēl, sabiedrībā ir ieslāņojies viedoklis, ka elektroauto ir mazi, nespēj veikt gana lielus attālumus, izskatās dīvaini un nepiedāvā ne kripatiņu no komforta. Audi e-tron ir viss pretējais. Ja nebūtu EX-kluzīvie numuri ziliem burtiem/cipariem, to nevarētu diži atšķirt no Q sērijas, jo pat priekšējā reste ir atstāta (un pilda sava veida funkciju).

Ekrāni visam

Lai gan pogas ir vairāk kā Tesla Model X, arī šajā auto teju viss tiek kontrolēts caur skārienjutīgiem ekrāniem. Audi ir izvēlējušies 2 tādus – priekš klimata kontroles un izklaides sistēmas. Navigācija, mūzika, zvanīšana un informācija par mašīnu pieejama augstākajā/neērtāk aizsniedzamajā no diviem. Klimata kontrole, beņķu apsilde, gaisa cirkulācija tiek vadīta zemākajā. Zemākais ekrāns kļūst par planšeti, uz kuras rakstīt, ja navigācijā tiek meklēta adrese. Daudz ērtāk par to klaviatūru, kas ir uz augstākā ekrāna. Viens mīnuss – pirkstu nospiedumi ļoti ātri liek par sevi manīt.

Audi e-tron salons
Audi e-tron salons

Protams, aiz stūres informatīvais ekrāns ir bez skārienu jutības funkcijas un tas viss ir digitāls. Informāciju attēlo salīdzinoši ierasti – ātrumu un patēriņu rāda kā kompasus, kuriem ziemeļi mainās atkarībā no kājas smaguma. Ja vēlas izbaudīt to, ka ir digitālais ekrāns, tad navigāciju var uzlikt uz šī ekrāna. Kad tas ir izdarīts, telpiskā navigācija izplešas pa visu ekrānu. Tad gan digitālais ekrāns izskatījās ļoti iespaidīgi.

Mans mašīnu ekrānu favorīts – HUD, arī šeit ir. Godīgi sakot, manis pēc varēja nebūt pārējie trīs ekrāni un atstāt pāris pogas, lai regulētu klimatu.

Audi e-tron 55 navigācija
Audi e-tron 55 navigācija

Ar pogām var ieslēgt mašīnu, regulēt mūzikas skaļumu un pārslēgt dziesmu/staciju, ieslēgt parkošanās sensorus, kameras, vējstiklu apsildi un avārijas gaismas, kā arī mainīt šasijas braukšanas režīmu.

Man ļoti patika stūre. Būtu starā, ja uz tās pogu vispār nebūtu, bet esošais daudzums netraucēja. Vienīgais, kas man nepatika, bet Timrots “Zebra” raidījumā slavēja, kloķis kruīza kontrolei. Precīzāk, tā lokācija. Es vairākas reizes parādīju pagrieziena signālu, kad vēlējos ieslēgt kruīza kontroli.

Kā jau mūsdienīgs auto, tam ir piesaistīta arī aplikācija. To izmantojot, var iegūt pāris noderīgas informācijas kripatas – uzlādes stāvokli, temperatūru salonā, lokāciju. Var arī iestatīt uzlādes līmeni un salona temperatūru, kādai jābūt tanī brīdī, kad iekāp.

Ahilleja papēdis

Ar visu to, ka šis elektroauto ir aprīkots ar 95 kWh bateriju, tas WLTP ciklā spēj pieveikt tikai līdz 411 km (Jaguar I-Pace ar 90 kWh bateriju iespēj 450 km), bet EPA ciklā – līdz 328 km. Mana pieredze, braucot pārsvarā pa šosejām Vidzemes ziemeļu galā, uzrādīja, ka agrā rudenī ir iespējami aptuveni 360 km. Es neesmu autoinženieris, bet 2’450 kg pašmasa man liekas daudz priekš automašīnas, kas ikdienā pārvadās 1.5 cilvēku.

Audi e-tron 55 brīdinājums
Audi e-tron 55 brīdinājums

Smieklīgi man bija, ka par to, ka par baterijas līmeņa pietuvošanos zemajam galam, brīdināja tanī brīdī, kad bija palikuši aptuveni 60 km uz paneļa. Ar sarkanu fonu izcēla atlikušo atlikumu jau pie palikušiem 150 km. Smieklīgi no tā aspekta, ka manam Citroen 60 km uzrāda, kad ir 50-60% (brīdina, kad ir ~18 km palikuši).

Audi e-tron 55 navigācija
Audi e-tron 55 navigācija

Noteikti vajadzētu pieminēt, ka navigācija uzrādīja DUS ar aktuālajām degvielas cenām. Kuram elektroauto īpašniekam tas būtu noderīgi? Ja nu vienīgi, lai apzinātos, cik netērē par degvielu. Uzlādes stacijas es vēlāk iemācījos uzlikt uz kartes, bet tās nebija iespējotas, kad es saņēmu e-tron. Mani pārsteidza, ka Smiltenes uzlādes stacija nebija šajā kartē. Gulbenes stacija, kas ir privātā un vairs neatrodas citās kartēs, bija.

Vietas pāri pārēm

Protams, ir svarīgi, lai vadītāja vieta būtu komfortabla, bet nevajadzētu aizmirst arī par pasažieriem. Līdzīgi kā ir vadītāja pusē, blakussēdētājs var pieregulēt krēslus elektroniski un arī, ja ir nepieciešamība, izvilkt garāku krēsla sēžamzonu.

Arī aizmugurē esošajiem ir komfortabli sēdekļi. Lai gan diži daudz tos grozīt nevar, bet vietas kājām un galvai tur ir daudz. Kad biju noregulējis vadītāja krēslu nedaudz tālāk uz aizmuguri, kā man būtu bijis nepieciešams, man no ceļiem līdz krēslam bija teju sprīdis. Aizmugurē sēdošie ir aplaimoti ar savu klimata kontroli, USB portu un 12 V izeju.

Audi e-tron 55 bagāžnieks
Audi e-tron 55 bagāžnieks

Bagāžnieks, kas nolokas 1:1:1 attiecībās, ir pietiekami liels, lai tur ieliktu tiešām lielas kravas. 3-gadnieks tanī var mierīgi izgulties. Un ir vēl vieta zem viltus grīdas pietiekami, lai tur ievietotu rezerves riteni un vairākas citas lietas. Ja ar to ir par maz, tad ir vēl priekšējais bagāžnieks, kurā var ielikt kādu kompaktu sporta somu vai mazāku medījumu.

Braukšana un uzlāde

Kamēr braucu uz laukiem es mēģināju atrast to ērto pozīciju, kas būtu piemērota man. Kamēr to atradu, biju jau teju galā. Toties to vienreiz izdarīju un vairs nebija jādomā par to.

Braukšanas sajūta šajā mašīnā liek domāt, ka ceļš ir izlikts tieši tev un citi satiksmes dalībnieki ir skatam. Salonā valda tāds klusums, kas pat man likās neierasts. Braucot un runājot ar kādu caur mašīnas sistēmu, otrā klausules galā man jautāja, vai es telefonu turu pie auss. Arī pie lielākiem ātrumiem šis klusums liekas neierasts. Ja vējš pie spoguļiem nebūtu (šim konkrētajam eksemplāram bija spoguļi nevis kameras), iespējams, sajūtas būtu kā filmu skatoties. Labi, ka spidometrs rāda ātrumu, jo pēc skaņas nepateiksi, vai brauc ar 70 km/h vai krietni virs atļautā.

Audi e-tron 55 uzlāde
Audi e-tron 55 uzlāde

Mašīnai līdzi nāca 230V 10A (2 kW) uzlādes iekārta un Type 2 kabelis, lai varētu izmantot (maks. 11 kW) pusātrās uzlādes stacijas. Ar tām var 100 km uzlādēt 12 un 2 stundās attiecīgi. Ātrās uzlādes iespējamā maksimālā jauda ir 150 kW, bet Latvijā jaudīgā stacija ir 100 kW un pārsvars ir 50 kW. Pie 100 kW stacijas maksimālā jauda bija ap 85 kW, bet pie 50 kW stacijas tā bija 49 kW. Pie šīm stacijām 100 km tiktu uzlādēti mazāk kā 15 un 30 minūtēs attiecīgi.

Salīdzinājums

Vienīgā reālā pieredze ar elektroauto bez Audi e-tron man ir tikai ar Citroen C-Zero, Nissan Leaf, Nissan Leaf e+ (apraksts top), Volkswagen e-Golf (apraksts top) un Hyundai Kona. Salīdzināšanai izmantosim Hyundai Kona, jo tas pēc stila iedalījuma ir vistuvāk Audi e-tron.

Audi e-tronHyundai Kona Electric
Autonomija411 km (WLTP)449 km (WLTP)
Sēdvietas55
0-100 km/h5.7 sek7.6 sek
Bagāžnieka ietilpība605 l
(1’755 l, nolokot sēdekļus)
+ 60 l priekšējā bagāžniekā
334 l
(1114 l)
Aizmugurējie sēdekļi nolokas1:1:12:1
Uzlādes ātrums
(lēnā)
Type 2
max 11 kW
(46 km/h)
Type 2
max 7.2 kW
(38 km/h)
Uzlādes ātrums
(ātrā)
CCS
max 150 kW
(632 km/h)
CCS
max 80 kW
(370 km/h)
Uzlādes porta lokācijaPie priekšējā riteņaPriekšā
Braukšanas komforts*97
Pārredzamība*77
Modernīgums*87
Praktiskums*76
Pirmais iespaids*109
Braukšanas klusums*108
* subjektīvais viedoklis, kas pakļauts garastāvoklim un tēju biezumu daudzumam krūzē, 10 baļļu skalā

Cena

Rakstot šo rakstu, es uzzināju, ka Audi ir izziņojuši mazā brāļa Audi e-tron 50 quattro cenu Latvijā. Atšķirība starp 50 un 55 ir motora jaudā un baterijas lielumā. e-tron 50 ir aprīkots ar 230 kW motoru un 71 kWh bateriju, kas dos līdz 300 km autonomiju. e-tron 55, kas ir aprakstīts šajā rakstā, ir ar 300 kW motoru un 95 kWh bateriju (411 km).

Tas nozīmē, ka e-tron sākuma cena ir 72’000 €. Audi Q7 (50 TDI, 210 kW) sākuma cena ir 66’990 €. Salīdzinot abus jaudas ziņā, e-tron 50 izmaksā 313 €/kW, e-tron 55 278 €/kW, bet Q7 50 TDI 319 €/kW. Ja cenas paceļ uzacis, tad ziniet, ka jaunais Apple Mac Pro izmaksā līdz 62’568 €.

Kopsavilkums

Šobrīd Latvijā ir reģistrēti 11 Audi e-tron, 12 Tesla Model X un 9 Jaguar I-Pace. Šis noteikti nav Tesla galinātājs, bet ir ļoti labs kompanjons argumentā par elektroauto. Cilvēki, kas vēlas sev elektroauto, kas būtu pazīstams, augstas klases, moderns, bet ne tik ļoti, kā kaut kas no fantastikas grāmatām un kas varētu reizi divos gados aizvest arī uz lokāciju meža vidū, noteikti uz šo skatās, kā uz izvēles iespēju.

Braukšanas komforts un uzbūves kvalitāte ir augstā cieņā. Arī izmēri tam ir tādi, kādi aizvien biežāk ir sastopami uz Latvijas ceļiem. Ja Hyundai Kona ir vairāk paredzēta tiem, kas dzīvo pilsētā, tad e-tron ir piepilsētas iedzīvotājiem.

Man pašam šis auto ne līdz galam patika, jo izjutu, ka neesmu mērķauditorija. Pie daudzdzīvokļu nama, kas celts padomju laikos, es nejustos komfortabli šo uzglabāt. Man būtu jāmaina garderobe. Mans hobijs (šis blogs) diez vai būtu mans hobijs. Manai gaumei tuvāka ir kompaktā klase. Vienlaicīgi es izprotu mērķauditoriju un tai šis auto ir ļoti piemērots.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

4.5 2 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
5 Komentāri
jaunākais
vecākais visbalsotākais
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
msh
msh
08/01/2020 21:00

Šāda veida mašīnu pastāvēšana, neatkarīgi no degvielas veida, uzskatāmi parāda cik ļoti [ne]nopietni politiķi attiecas pret dajebkādu izmešu samazināšanu – tā vietā lai šādas klases mašīnas tiktu aizliegtas [ atcerēsimies ekofanu iecienīto frāzi par paradumu maiņu – pseidodžipu braucēji var mainīt savus paradumus, braucot ar kaut ko kas līdzīgāks parastai mašīnai], nu tās vēl ņem un elektrificē…

msh
msh
Atbilde  Kārlis Mendziņš
08/01/2020 23:24

Lūdzu, tev to tiešām vajag – pie tā ka tev dod izbraukt ar mašīnītēm lai tu rakstītu smukus rakstus un liktu viģikus, bet tu esi slinks uz to, pastāv varbūtība ka kāds cits pašmāju ekofans, tikai čaklāks, var izdomāt ieņemt tavu pašmāju aktīvista un eksperta vietu, tevi pastumjot ar kāju malā… 😀

1kaspars
1kaspars
Viesis
16/12/2019 18:42

Par Type2 uzlādes ātrumiem varētu pievienot šādu viedokli – Kona patēriņš (pēc savas pieredzes)~15 kWh/100km, uzlāde ar 7kW jaudu dos 47km stundas laikā. E-tron patēriņš Uzlādēts video 24,8 kWh/100km dos ap 44 km stundā.
Ātrās uzlādes stacijā e-trons lādēsies ar ātrumu ap 200km/h , Kona 46kW vidējā uzlādes jauda / 15 (kWh/100km) = 306km stundā (praktiski Ogres stacijā stundas laikā tika iegūti 300km).

5
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: