Elektrotransportlīdzekļu Latvijā

Ātrās uzlādes stacijas

Uzlādēts

Tavs ceļvedis atjaunīgajā enerģijā

Porsche vs Tesla

Tesla pret Porsche. Iekšdedzes dzinēja sakāve

2019. gada 2. oktobris

Nirburgringas trases rezultātu sacensība starp diviem autoražotājiem, kas sacenšas ar elektroauto, ir piesaistījusi plašu sabiedrības uzmanību. Kurš uzvarēs? Silīcija ielejas drosme vai Vācijas pieredze?

Porsche Taycan Nirgurgringas trasi veica 7:42 minūtēs, uzstādot ātrāko rezultātu starp četru durvju elektroauto. Pēc neilga laika Tesla aizbrauca izmēģināt trasi, lai noskaidrotu, kā uzlabot Model S, piedāvājot Plaid versiju. Pēc izmēģinājuma Tesla paziņoja, ka pēc viņu iegūtajiem datiem, Model S iespēs trasi veikt 7:05 minūtēs, krietni apsteidzot visas 4 durvju mašīnas.

Krāniņu mērīšanās starp Porsche un Tesla par to, kurš ir labākais ātrākais, pierāda tikai vienu – iekšdedzes dzinēju mašīnas ir sakautas. Vēl pirms 10 gadiem uz ceļiem nebija nevienas mūsdienīgas elektriskās mašīnas, bet jau tagad tās pārspēj vienu rekordu pēc otra.

Lai nepaliktu ēnā aiz uzņēmuma, kas savu pirmo sērijveida mašīnu radīja vien 2012. gadā, Porsche nāksies uzlabot savu jauno elektroauto. Tas nozīmēs to, ka visjaudīgākais Porsche piedāvājums būs elektriskais. Šobrīd Panamera Turbo rekorda aplis ir 4 sekundes labāks par Taycan Turbo. Ja Tesla izdosies trasi veikt par gandrīz 40 sekundēm ātrāk, tad Porsche inženieriem būs jāpasvīst, bet vēl vairāk svīst nāksies reklāmas aģentiem.

Porsche Taycan Nirgburgringā
Porsche Taycan Nirgburgringā. Avots: porsche.com

Vai autobūves giganti ir tam gatavi?

Pat, ja Model S Plaid būs nedaudz lēnāks rezultāts par solīto, tas tik vai tā būs vairākas sekundes ātrāk par Taycan Turbo. Tesla ir zināmi ar to, ka viņi ir gatavi izspiest iespējamo maksimumu no elektriskās piedziņas un baterijām. Tas Porsche noliek dilemmas priekšā – vai Taycan tik agrā stadijā ir gatavs pārspēt visdārgāko iekšdedzes karali Panamera? Vai Porsche pirmais mūsdienu mēģinājums elektroauto pasaulē ir pārāks par gadu desmitiem noslīpētu tehnoloģiju, kas līdz šim bijis kā acuraugs?

Kāds zemteksts būtu saskatāms šajā situācijā? Iekšdedzes dzinējs ir sakauts? Tik ātri? Kurš vairs pirks to, ja ir pieejams labāks?

Šobrīd Porsche stāv izvēles priekšā – pēc iespējas ātrāk uzlabot Taycan, lai nezaudētu titulu kādam jeņķim no Kalifornijas, vai arī zaudēt gadu desmitiem loloto slavu. Pirmā izvēle tikai vēlreiz uzsvērs, cik ļoti pārāka ir elektriskā tehnoloģija.

Tesla Model S
Tesla Model S

Ko tas nozīmē praktiski?

Šī krāniņu mērīšanās cilvēkam uz ielas neko īpašu neizteiks. Tā vairāk ir saruna pie bāra letes, kuras dēļ beigās visi pasmejas un turpina trulināt prāta asumu. Tomēr autosports mūsdienās strādā pēc motīva “uzvari brīvdienās, pārdod darbadienās.”

Uzvarētājs šajās sacīkstēs iegūs virsrakstus un laiku ziņu kanālos. Tie, kurus interesēs jauda un kas gribēs sev pirkt tikai to labāko, izvēlēsies to, kas uzvar brīvdienās. Simbolika, prestižs un emocijas ir pārākas par praktiskumu. Tas liek just satraukumu iegādes brīdī. Sen jau autoindustrija pārdod emocijas nevis mašīnu. Ja cilvēki pirktu mašīnu, kas patiesi apmierinātu mūsu vajadzības pārvietoties no A uz B, ne tikai ilūzijas par pārvietošanos, privātās automašīnas nepastāvētu.

Hyundai Kona un BMW i3 pie mājas ar saules paneļiem
Hyundai Kona un BMW i3 pie mājas ar saules paneļiem

Trešās durvis

Augstāk aprakstītās divas izvēles iespējas, kuru priekšā ir Porsche, nav vienīgās. Baumas klīst, ka Porsche gatavojas uzlabot Panamera ar elektrisko versiju (PHEV, kā minimums). Esošais Taycan aizstātu esošo Panamera, bet jaunā Panamera sacenstos ar Tesla Model S Plaid.

PHEV variants gan neliekas ticams, jo jaunās ES regulas to padarīs par nerentablu risinājumu. Ja nu vienīgi tas būs uz pusēm dalīts kā 919 hibrīda sacensību mašīna (45:55 – elektrisks:iekšdedzes). Porsche bija pirmie pagājušā gadsimta sākumā ar hibrīda mašīnu un Cayenne PHEV versija ir jaudīgā no šī krosovera versijām.

Porsche
Porsche

Spiediens

Tādam autoražotājam, kāds ir Porsche, noteikti nav viegli būt šādas izvēles priekšā. Zaudēt troni vai zaudēt mīļmantiņu. Tomēr resursi (ne tikai naudas) ir gana, lai varētu nākotni izspēlēt pēc iespējas maigāk. Kā nekā ar jaunāko piedāvājumu nedrīkst iznīcināt iepriekšējos peļņas nesējus.

Galu galā, uzvarēs visi, kas iestājas par elektriskajām mašīnām, jo skaidrs ir tas, ka Porsche nepadosies no cīņas, kuru paši uzsāka. Tas nāks ar vēl dažiem untumiem – arī citi, redzot, ka Tesla spēj pārspēt Porsche, mēģinās darīt to pašu. Iedomājieties Mercedes AMG-e, BMW iM5 vai pat Alfa Romeo GiulliaE. Tādi elektroauto neeksistē, bet redzot 40 sekunžu laika starpību, tādas varētu tikt uztaisītas, lai iesprauktos tanī.

Ar šādu sacensības garu, līdz parastajam cilvēkam ātrāk nonāks daudz vienkāršotas versijas, ko tik ļoti gaidām, jo galu galā viss, ko mēs vēlamies ir droši un kaut cik ātri nokļūt galamērķī. Pie viena tas būs kārtējais trieciens fosilajai industrijai. Jau tagad visas super/uber/hiper mašīnas ir elektrificētas.

Kārlis Mendziņš

Atrasts mētājamies pie elektroierīcēm. Mīlestība pret jaunajām lietām izaugusi kopā ar bakalaura grādu elektroinženierzinātnēs. Brauc ar elektromobili kopš 2017. gada bargās ziemas (-30°C) un kopš tā laika ne reizi nav noslāpis.
Kārlis Mendziņš
Patika raksts? Atbalsti Uzlādēts iekš Patreon!
Tesla pret Porsche. Iekšdedzes dzinēja sakāve 1

5
Komentāri

avatar
1 Komentāru pavediens
4 Pavediena atbildes
3 Sekotāji
 
Komentārs ar visvairāk reakcijām
Karstākais pavediena komentārs
2 Komentāru autori
Kārlis Mendziņšmsh Neseno komentāru autori
  Pieraksties  
jaunākais vecākais visbalsotākais
Paziņojums no
msh
Viesis
msh

Iekšdedzes dzinēja sakāve? Paskatoties šito viģiku, vairāk jau liekas ka elektromobīļa sakāve… 🙂 https://insideevs.com/news/371885/video-broke-down-tesla-models-nurbrugring/ Cik reizes porkas noplīsa? Interesanti ka porka tiek pasniegts kā kaut kāds autobūves zieds, un nevis “viens no” ražotājiem 🙂

msh
Viesis
msh

Es jau neko neteiktu, ja kārtējo reizi raksts būtu nevis objektīvs, bet gan smagi “sagāzts” vienā virzienā, paši redzam kurā, apvienojumā ar visādu īpatnēju filosofiju… 🙂 Ak jā, pie tā ka te ir runa par braukšanu pa trasi – pie viena tev vajag arī priecāties un lepoties par “braukšanas prieka sakāvi”.

msh
Viesis
msh

Kā zūd? Nav ne skaņas, ne sajūtas, ne pašam īpaši kas jāveic – kā tur var rasties braukšanas prieks? Paņem kādu 20-30 gadus vecu turbiķi ar ~300 zs jaudu, un bik pastiep pa ielu – pirmais robs, izkustēšanās, otrais robs, pedālis grīdā, pie kaut kādiem apgriezieniem tiec ielīmēts ķeblī, jāpārmetas, trešais, ceturtais, visu laiku kaut kas ir jādara, to visu pavada foršas “vrrrrrrr pšššš” skaņas 🙂 Pēc tam izbrauc ar paša apjūsmoto teslu – viss sagaidāmi un prognozējami – kā iemin pedāli grīdā, tā tiec ielīmēts ķeblī, paātrinies bez jebkādām darbībām no savas puses, garlaicīga “īīīīīīīī” pavadījumā, un paātrinājums nemainās ne atkarībā no tavām braukšanas prasmēm, ne no tā, vai tev ir divas rokas un divas kājas, vai tikai viena roka un viena kāja, un viss par ko jādomā – paātrinājumu un to ka virs xxx kilometriem stundā var atņemt… Lasīt vairāk »