"Ionity" uzlādes stacijas koncepts

Uzlādes staciju skaits strauji panāk DUS skaitu

Pirms desmit gadiem nebija nevienas ātrās uzlādes stacijas pasaulē. Latvijā uzlādes stacijas aug kā sēnes pēc lietus, bet Lielbritānijā uzlādes staciju skaits ir pārsniedzis degvielas uzpildes staciju skaitu.

Elektrisko transportlīdzekļu uzlādes tīkls ir infrastruktūras sistēma, kas sastāv no uzlādes stacijām un/vai akumulatoru maiņas stacijām. Vairākas valdības, automašīnu ražotāji un uzlādes infrastruktūras nodrošinātāji vēlas izveidot šos tīklus.

Līdz 2016. gada decembrim, Igaunija bija vienīgā valsts, kurā bija izveidots valsts mēroga publiskais ātrās uzlādes tīkls. Latvijas tīkla pirmā kārta tika pabeigta 2018. gadā un otrā kārta paredzēta 2020. gadā. Lielākā ātrās uzlādes vieta šobrīd atrodas Šanhajā Tesla Supercharger tīklā ar piecdesmit uzlādes stacijām.

CCS uzlādes staciju Eiropas karte. Avots: ccs-map.eu
CCS uzlādes staciju Eiropas karte. Avots: ccs-map.eu

Lai gan Latvijā šobrīd ir vien 75 ātrās uzlādes stacijas, to skaits jau nākamgad pārsniegs 100. Salīdzināšanai, Latvijā ir 74 Neste DUS un 30 Astarte DUS. Kopā Latvijā ir 333 DUS (610, ieskaitot GUS). Šobrīd attiecība starp uzlādes stacijām un degvielas uzpildes stacijām ir 1:4.4 (1:8.1), bet no jau izziņotajām uzlādes stacijām ir zināms, ka nākamgad šī attiecība būs 1:2.8 (1:5.1).

  Eleport uzstādīs jaunas elektroauto uzlādes stacijas t/c Domina Shopping

Vadoties pēc CCS-map datiem, Eiropā ir 7’549 ātrās uzlādes stacijas ar CCS spraudni. Salīdzināšanai, Eiropā 2017. gada beigās bija 74’340 DUS. Tātad attiecība ir aptuveni 1:10. Neslikti, ņemot vērā, ka pirms desmit gadiem nebija nevienas ātrās uzlādes stacijas (elektrības rozetes, protams, ir pavisam cits stāsts). Šī gada sākumā Lielbritānijā ātrās uzlādes staciju skaits pārsniedza degvielas uzpildes staciju skaitu

Elektroauto apsteigs iekšdedzes mašīnu pārdošanas apjomu 2038. gadā. Avots: bnef.com
Elektroauto apsteigs iekšdedzes mašīnu pārdošanas apjomu 2038. gadā. Avots: bnef.com

2022. gadā vairumam elektroauto cena būs tik pat zema, kā citām mašīnām. 2038. gadā elektroauto pārdošanas skaits pārsniegs iekšdedzes dzinēju mašīnu skaitu. Nav pārsteigums, ka lielie degvielas uzņēmumi (ražotāji un pārdevēji) strauji metas citas enerģijas virzienā, kļūstot par uzlādes staciju operatoriem. Drīzumā arī Circle K Latvijā piedāvās ātrās uzlādes iespēju, būdami daļa no Ionity tīkla. Ir plānots, ka Tesla Supercharger uzlādes stacija Rēzeknē tiks atvērta 2020. gadā.

2019. g. 2. ceturkšņa ETL kopskaits
2019. g. 2. ceturkšņa Latvijas ETL kopskaits

Uzlādes staciju skaits kopā ar elektroauto skaitu attīstās eksponenciāli. Latvijā esam vēl ieskrējiena stadijā, bet jau tuvākā nākotne solās būt elektriska. Neatkarīgi no tā, ko tantes pagalmā purpina.

  Patērētāju paradumi veicina maldināšanas riskus
Uzlādes staciju skaits strauji panāk DUS skaitu 1
Uzlādes staciju skaits strauji panāk DUS skaitu 2
balsojumi
Raksta novērtējums