NIU M+ Sport apskats (+video)

0

Vasaru uzsāksim un noslēgsim ar elektriskā mopēda apskatu. Šie bezizmešu mikromobilitātes risinājumi ir ļoti piemēroti pilsētvidei. Uzlādēts.lv apskata NIU M+ Sport mopēdu.

Uzlādēts NIU

Uzlādēts NIU

Vasaru uzsāksim un noslēgsim ar elektriskā mopēda apskatu. Šie bezizmešu mikromobilitātes risinājumi ir ļoti piemēroti pilsētvidei. Uzlādēts.lv apskata NIU M+ Sport mopēdu.

Vasaras sākumā izmēģināju Vässla 2 elektrisko mopēdu. Pirms tā man nebija pieredzes ar šādiem transportlīdzekļiem un man šis pārvietošanās veids ļoti iepatikās. Pēc Vässla 2 izmēģināšanas nodomāju, ka tas ir labs, bet neesmu gatavs maksāt 2’500 € par to. Pēc NIU M+ Sport es nodomāju, ka žēl, ka man nav 2’500 €, lai to iegādātos.

NIU sākumlapa
NIU sākumlapa

NIU piedāvājumā ir trīs sērijas – N, M un U. Kursors.lv izmēģināja N Sport un viņu apskatu var izlasīt šeit, bet Uzlādēts.lv rīcībā tika dots M+ Sport. Ja N sērija ir oriģinālā, ar kuru NIU ienāca elektrisko mopēdu pasaulē, tad M sērija ir nedaudz modernāka un “+” apzīmē to, ka ir paredzēts, ka ar to brauks divi cilvēki. “Sport” apzīmē jaudīgāku motoru un ietilpīgāku akumulatoru.

Tehniskie parametri:

  • Svars: 59 kg
  • Akumulators: 1.5 kWh
  • Akumulatora svars: 8.3 kg
  • Autonomija: 70 km.
  • Motors: Bosche 1200 W

Lai gan tehnoloģija pievīla un ne visu, ko filmēju, bija iespējams iekļaut, piedāvāju iepazīties ar NIU M+ Sport zemāk esošajā video.

Bullis

Pirms Kursors.lv izmēģināja NIU M Sport, es par šo mopēdu ražotāju neko nezināju (nejaukt ar elektroauto ražotāju NIO). Kā izrādās NIU ir 5 gadu pieredze un tā nosaukums latviešu valodā nozīmē “bullis”. NIU komandā strādā dažādākie speciālisti ar ierakstiem CV no BMW, Microsoft, Intel, Huawei, Bain Capital u.c. Uzņēmums ir pārdevis vairāk par 430’000 elektriskajiem mopēdiem pasaulē. Nav šaubu, uzņēmums ar vērienu.

Brīdī, kad ieraudzīju dzīvē M+ Sport modeli, es jutu tanī kaut ko no BMW līnijām. Līdz pārdevējs no lifegarage.lv (neapmaksāta, brīvprātīga reklāma) nepateica, nesapratu, kas tieši ir tas, kas man tanī liek domāt par BMW i3.

NIU M+ Sport
NIU M+ Sport

Izbrauksim?

Ņemot vērā, ka M+ Sport neattīsta lielāku ātrumu par 45 km/h (iemanījos panākt 54 km/h uz displeja), tad ar to var braukt jau no 14 gadu vecuma. Gaidu to dienu, kad visi tie divtaktu rintintiņi, kas dodas uz skolu un kurus var dzirdēt jau 3 krustojumus tālāk, tiks iemainīti pret šiem ievērojami klusākajiem risinājumiem.

Kopš šīs vasaras mopēdi (un motocikli) var izmantot sabiedriskā transporta joslas, tādējādi apsteigt satiksmi ir kļuvis vēl ērtāk. Nemaz nepieminot to, ka tā josla ir daudz drošāka par pārējām, jo slalomisti nelien un blondīnes nespiež pa mēmajiem pēc 2 metru sprinta.

Lai gan maksimālais ātrums ir ierobežots līdz 45 km/h (ja akumulators ir vismaz 60% stāvoklī tas var pārvietoties tuvāk un ātrāk par 50 km/h), rīta un vakara satiksmē iekļauties ir viegli. Protams, ja pa ceļu, kuru izvēlies, maksimālais atļautais ātrums ir 50 km/h. Ja nav citu iespēju, tad jāmeklē jaudīgāks modelis.

Pirmais iespaids

Kā jau augstāk rakstīju, dizains man vieš BMW i-sērijas sajūtas un tas ir labi, manā skatījumā. Šī modeļa sarkanā krāsa tam ļoti piestāvēja. Mēs tak visi zinām, ka sarkanā krāsa ir visātrākā.

Tā apaļais priekšējais lukturis izskatās ļoti moderni un kā vēlāk noskaidroju ir aprīkots ar sekošanu pagriezienam. Sānos ir iebūvētas pamanāmas, bet neuzkrītošas, gaismas, kas ieslēdzas, kad mopēds ir ieslēgts, lai to pamanītu arī no sāniem. Aizmugurē sēdošajam ir savi kāpslīši, kur kājas atstutēt un kurus var ielocīt atpakaļ, ja tie netiek lietoti.

Protams, neskatoties uz numura zīmi vai aizmugurējo riteni, kurā ir iebūvēts Bosch 1200 W motors, un ignorējot tā kluso skaņu, nekādi nepateiksi, ka tas ir elektrisks. Tomēr tā dizains liks uz to paskatīties divreiz.

NIU aplikācija
NIU aplikācija

Brīdī, kad lifegarage.lv man prezentēja NIU aplikāciju, es nevarēju vien sagaidīt, kad varēšu ar to izbraukt. Tanī uzrāda akumulatora uzlādes stāvokli, potenciālo autonomiju, iepriekšējos maršrutus un var veikt arī tehnisko apskati, jo mopēds ir aprīkots ar 63 sensoriem.

Man nav Tesla un neesmu izmēģinājis tās aplikāciju, bet pieļauju, ka pieredzes ziņā tas ir salīdzināmi. Pietrūka tikai tas, ka varētu ieslēgt to attālināti, lai kaitinātu pagalma kaķus.

Braukšanas bauda

Sākotnēji vēlējos rakstīt “braukšanas izjūtas”, bet tad sapratu, ka bija tikai viena sajūta, ko jutu, braucot ar to – bauda. Tas klusums, straujais uzrāviens, nostrādātās detaļas un tehniskais aprīkojums manī izraisīja tikai pozitīvas emocijas. Katru rītu, kad man bija šis mopēds, gribēju pēc iespējas ātrāk izkasīties no mājas, lai ar to agrāk varētu izbraukt.

Uzrāviens šim bija tik labs, ka krustojumus teju vienmēr šķērsoju pirmais. Nākamajā brīdī gan mani apdzina dūmojoša betķja, kas var attīstīt lielāku ātrumu… Vadītāji, ne tikai tas nav labi motoram un kaitīgi videi, bet aiz tevis smird.

NIU M+ Sport
NIU M+ Sport. Avots: niu.com

Salīdzinot ar Vässla 2, amortizācija ir ievērojami labāka. Gaisa tilts joprojām lika zobiem klabēt, bet šoreiz nebiju tik iesprindzis par ceļa negludumiem. Pa Kr. Barona ielas bruģi likās pat gludāka braukšana kā ar mašīnu.

Lai gan rokasgrāmatā norādīts, ka maksimalais pasažieru svars paredzēts 100 kg, es un sieva devāmies romantiskā ceļojumā līdz Mangaļsalas molam. Izbraucām ar 71% baterijas un šo 56 km ceļu veicām, mājās ierodoties ar precīzi atlikušiem 0%. Biedējoši bija redzēt kā pēdējie kilometri noēd procentus. Lūdzāmies, lai mopēds iztur kaut līdz Čiekurkalna dzelzceļa pārbrauktuvei. Liekas, ka ar 0% nobraucām vismaz 0.5 km. Toties tagad zinu, ka zem 15% maksimālais ātrums ir 20 km/h, kas lēnām krītas līdz ar akumulatora procentiem.

Uzlādes process ir vienkāršs – izņem bateriju, nes to mājās un lādē kā telefonu, izmantojot attiecīgo barošanas bloku. Otrs variants ir neizņemt bateriju un lādēt caur attiecīgo ligzdu mopēdā zem sēdekļa. Izvēloties lādēt šādi, NIU ir paredzējis robu zem sēdekļa, lai fiziski nenoslogotu vadu. Kārtējo reizi pierādot, NIU pieredzi šajā jomā, jo tā ne tikai pasargā kontakta vietu no laikapstākļiem, bet arī no ļaunprātīgas vada izraušanas un nozagšanas.

Tagad, kad Latvijā paliek aizvien vairāk pusātro uzlādes staciju, varbūt būtu jēga iestrādāt Type 2 uzlādes ligzdu… Ja 6 stundu vietā priekš pilnas uzlādes mājās vai darbā, varētu pieslēgt pie kādas no Jaunajā Teikā, IKEA vai Spice Home atrodamajām uzlādes stacijām un izmantot ātrāku uzlādi, tā būtu papildus ērtība.

Tehnoloģiskie brīnumi

NIU ļoti izceļ to, ka viņu mopēdi ir viedāki par citiem. Tie veic 200 mērījumus katru minūti un ir savienoti ar mūsu viedtālruņiem. Man vissvarīgākie aspekti bija mopēda lokācija, kustības paziņojumi telefonā (attālinātā signalizācija), protams, ir arī ierastā signalizācija, kas gaudos, ja vajadzēs, baterijas izņemšanas brīdinājums un viedā enerģijas patēriņa analizēšana, kas pielāgoja motora jaudu tā, lai tas optimāli brauktu.

Bosch motors. Avots: niu.com
Bosch motors. Avots: niu.com

Pēdējais no minētā mani sākumā mulsināja – es tikko braucu uz 52 km/h, bet pēc pāris metriem varu “izspiest vien” 48 km/h un pēc tam atkal 52 km/h. Vēlāk noskaidroju, ka mopēds pielāgojas ne tikai manām plaukstas kustībām, bet arī braukšanas apstākļiem, lai optimizētu noslodzi. Lai nenobiedētu, varu teikt, ka iepriekš minētais noritēja plūstoši un netraucēja satiksmei.

Manīju arī vienu īpašību, kas mani kā elektroauto īpašnieku īpaši priecēja – rekuperācija jeb reģeneratīvā bremzēšana. Mājaslapā var lasīt, ka tā var atgūt līdz pat 6% no enerģijas.

“Sport” modelis ir aprīkots ar 32 Ah Panasonic bateriju. Tesla izmanto Panasonic baterijas. Punkts.

Displejs, kas uzrāda visu aktuālo braukšanas informāciju (akumulatora stāvokli, ātrumu, braukšanas režīmu, enerģijas patēriņu, pagrieziena indikatorus, pulksteni un tahometru) bija pietiekami gaišs, lai nebūtu problēmu to salasīt saulainākajā dienā. Ievērojama atšķirība, salīdzinot ar Vässla 2.

NIU M+ Sport stūre. Avots: niu.com
NIU M+ Sport stūre. Avots: niu.com

Pagrieziena indikatori ir veseli trīs – uz digitālā displeja, divas gaismiņas blakus displejam un skaņas indikators, kas atgādina skaņu, kad lifts piestāj attiecīgajā stāvā, un kas ir pietiekami skaļš, lai to dzirdētu braucot. Vislabākā īpašība – tie paši izslēdzās. Vismaz vairumā gadījumu, jo ne vienmēr mopēds saprata, ka tas mazais pagrieziens nebija dreifēšana.

Pie stūres atradīsiet vairākus slēdžus. Protams, tur ir pagrieziena slēdži, avārijas gaismas, gaismu regulatori un skaņas signāls. Tur atradīsiet arī zaļu slēdzi, kas pārslēgs mopēdu no dīkstāves uz braukšanas režīmu. Braukšanas režīmi ir divi – viens ierobežo ātrumu līdz 25 km/h, bet otrs līdz minētajiem 45 km/h. Visbiežāk braucu otrajā režīmā un izmantoju kruīza kontroli, jo mans maršruts ir garš, salīdzinoši taisns un ar maz krustojumiem.

Mantas nevadāsim

Šī mopēda lielākais trūkums ir kravas nodalījuma neesamība, jo vietu zem sēdekļa ir aizņēmis akumulators. Starp kājām pie priekšējā balsta ir piestiprināta apaļa kabata ar robiem sānos, lai var aizāķēt maisu vai somu. Nepārbaudīju, bet liekas, ka kabata ir domāta priekš cilindriskā “Bose” bezvadu skaļruņa.

Starp citu, ņemot vērā, ka šis mopēds pārvietojas klusi, bezvadu tumbiņas starp pusaudžiem būs pieprasītas. Varēs jaunāko Justin Bieber remiksu klausīties pilnā skaļumā, izglītojot visu dzīvojamo rajonu par savu mūzikas gaumi.

Diemžēl vai par laimi, bet lieliem iepirkuma maisiem uz šī mopēda nav vietas. Un nav arī ko pirkt tik daudz, Tu, patērētāju sabiedrības upuri! Vietas ir tik, cik vari sev palikt starp kājām, kas ir aptuveni viena papīra maisiņa lielumā. Zero-veisterim pietiktu nedēļai ko ēst.

Otrs trūkums ir akumulatora svars. 8.3 kg nav kaut kas tāds, ko es liktu 14 gadīgai meitenei stiept uz 9. stāvu. Man pašam, turot vienā rokā ķiveri, otrā bateriju un mēģinot atvērt durvis, tas likās apgrūtinoši.

Salīdzinājums

Tā kā bez NIU M+ Sport reāla pieredze ar mopēdu man ir tikai ar Vässla 2, tad salīdzināšu šos divus. Jautrības pēc piemetīšu klāt vēl Vespa Elettrica, kuram dažus parametrus (atzīmētus ar *) izdomāšu, vadoties pēc tējas biezumiem kolēģa krūzē, bet citus uzticēšu internetam.

MopēdsNIU M+ SportVässla 2Vespa Elettrica
Cena2’500 €2’500 €5990 €
Autonomija70 km50 km75 km*
Vietas cilvēkiem222
Zem sēdekļa vieta bagāžaiNavIr (rokassomiņai)Ir*
Maksimālais ātrums45 km/h45 km/h45 km/h
Motora jauda1’200 W1’200 W4’000 W
Uzlādes ātrums (0 – 100 %)6 h4.5 h4 h*
Pārnēsājama baterija
Braukšanas komforts747*
Modernīgums858*
Praktiskums555*
Pirmais iespaids757*
Braukšanas klusums989*

Kopsavilkums

Man ir ļoti liels prieks, ka man bija tā iespēja izmēģināt tieši šo mopēdu. Tas man pierādīja, ka arī mikromobilitātei jau šodien ir risinājums un ka mans nīstākais pārvietošanās veids var pēkšņi kļūt par man ļoti mīļu. Vai es jau minēju, ka man nepatīk iekšdedzes motorolleri?

Pilsētai, pārvadājot vienu un dažreiz divas personas, šāds risinājums ir kā radīts. Nezinu vēl par ziemu, bet, pateicoties klimata pārmaiņām un Rīgas aktīvajai iesālīšanai, pieļauju, ka nebraukšanas periods ir īss. No otras puses es ar riteni braucu arī pie -30°C.

Šobrīd svarīgāk ir saprast, vai 2’500 € ir tā summa, par ko sev iegādāties šādu transportlīdzekli. Jauni un labi divriteņi, maksā šajā cenā, bet jauna Vespa ar iekšdedzes dzinēju ir dārgāka. Liekas kā labs darījums. Protams, ar šo var nobraukt ~70 km ar vienu uzlādi, bet diez vai kādreiz man būtu vajadzība un gribēšana braukt vienlaidus 1.5 h ar mopēdu.

PatikaMazāk patika
AplikācijaGribās braukt ātrāk
AutonomijaNevaru attaisnot sev tāda iegādi/Nevaru atļauties
IzskatsKravas nodalījuma neesamība
Kvalitāte
EKOnomija braucot
Uzrāviens
Apgaismojums

Starp citu, šobrīd lifegarage.lv ir akcija un NIU mopēdi ir ar atlaidi. Kursors.lv apskatītais N Sport modelis maksā 2399 €, bet Uzlādēts.lv apskatītais M+ Sport – 2199 €.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

0 0 balsojumi
Raksta novērtējums
Pieraksties
Paziņojums no
guest
0 Komentāri
Iekšējās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
0
Dalieties ar savām domām/komentējiet!x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: