P. Timorts un Fiat 500e

Timrots un “Zebra” atkal testē elektroauto. Atkal sākas brīnumi

Pauls Timrots un raidījums “Zebra” ir vēlreiz apskatījuši elektroauto tematu. Šoreiz, liekas, raidījuma veidotāji ir vairāk aizrāvušies ar šova elementiem kā ar stāsta stāstīšanu.

Pirms 1.5 gada Pauls Timrots raidījumam “Zebra” izmēģināja Volkswagen e-Golf un mēģināja tikt līdz Liepājai ar to. Mēģināja un, sākoties brīnumiem, tā arī nenonāca līdz tai. Pāris mēnešus vēlāk citam raidījumam izmēģināja Tesla Model 3. Tad gan smaids neviļus parādījās un nenozuda no Paula sejas. Vēl salīdzinoši nesen Pauls arī izmēģināja Audi e-tron. Nevar teikt, ka Pauls Timrots nezina neko par elektroauto. Viņš pat pagodāja Uzlādēts.lv ar interviju.

Šoreiz tiek mēģināts pārveidots Fiat 500. Tam gan netika dots uzdevums aizvest uz Liepāju, jo ar pilnu bateriju šis konkrētais spēj zem 100 km. Šoreiz uzdevums bija ikdiena. Izvēle par labu šim bija tā cena, jo “vidējais latvietis pērk 12 gadus vecu mašīnu, kura maksā starp 3’000 un 6’000 €”. Jāsaka, ka izvēlētais elektroauto vēl nav attiecīgajā vecumā, lai gan cena ir īstā.

Šovs

Jau pirmajās sekundēs cilvēks var saprast, ka būs interesants skatāmgabals. Pauls Timrots pie kādas mājas kliedz, lai viņam nomet pagarinātāju. Mirkli vēlāk tiek paziņots, ka elektroauto nav sievietēm, jo uzlādes kabelis ir netīrs ar suņa sūdiem un smird. Tas atgādina Nissan vadītāju, kurš izteicās, ka elektroauto sievietēm neder, jo uzlādes kabelis esot viņām par smagu. Dāmas, vai tā ir? Iveta Vītola par to vismaz neko neieminējās.

Manos trīs gados ar elektroauto man nav gadījies, ka mans uzlādes kabelis būtu smirdējis pēc suņa sūdiem. Netīrs tas gan ir, jo lielākā daļa no tā tomēr atrodas uz zemes starp uzlādes punktu/rozeti un automašīnu. Tomēr nav tā, ka uzlādes stacijas būtu suņu pastaigu parku vidū.

  Virši atklāj savu pirmo uzlādes staciju

Inženieri vainīgi

Nezinu nevienu elektroauto, kurš no rūpnīcas iznācis būtu aprīkots ar benzīna sildītāju vai nerādītu atlikušo enerģijas daudzumu kā nobraucamo kilometru atlikumu. Tomēr no raidījuma varētu likties, ka tieši tā tas ir visām. Ko raidījumā nepiebilda ir tas, ka šis Fiat no rūpnīcas izripoja kā benzīna variants. To var saprast jau no uzlādes ligzdas. Lai gan Fiat savus agrākos elektriskos 500 nemīlēja, pat viņi neatļautos, lai tas izskatītos kā kaimiņa garāžas šķūninga risinājums. Oriģinālajam 500e uzlādes ligzda atrodas virs aizmugurējā labā riteņa (skatīt zemāk) nevis priekšējā emblēmā (skatīt tiltulbildi).

Fiat 500e uzlāde
Fiat 500e uzlāde. Avots: wikipedia.org

Visu laiku lādē

Raidījuma garumā vairāk tika runāts par to, cik daudz ir jālādē, kā par to, kāda ir šī konkrētā mašīna. Lādēja gan pusdienu vietā, gan pie kāda Rīgas daudzstāvu nama, gan pie friziera, gan Biķernieku trases vidū no benzīna ģeneratora. Rodas jautājums, ikdienā to vien dara kā brauc, ja visu laiku jālādē? Mans ikdienas maršruts ir aptuveni 40 km un par uzlādi es nebūt ne tik tuvu neiespringstu kā raidījumā uzrādīja.

Es nesen runāju ar cilvēku, kas ar elektroauto pārvietojas nepilnu pusgadu. Viņš ne reizi nebija izmantojis citas uzlādes iespējas kā mājas rozeti. Kāda ir viņa taktika? Tādas nav. Viņa ikdiena ir krietni mazāka par 300 km, kas ir teorētiskais iespējamais attālums, ko viņa mašīna iespēj starp uzlādēm. Tāda pati situācija ir citam, kuram ir elektroauto, kas spēj veikt 80 km starp uzlādēm. Taktika ir nepieciešama tiem, kas dzīvo daudzdzīvokļu namos, piemēram, man. Bet, nu, mana pieredze, spriežot pēc komentāriem zem teju katra raksta, jau nav vērā ņemama. Ne jau katram ir iespēja atrast kādu no uzlādes stacijām…

  Elektrum atjaunos savu centrālo uzlādes punktu

Der vien kā otrā mašīna

Nebūtu vēlams, ka cilvēki, kas līdz šim labi dzīvojuši bez automašīnas, pēkšņi mestos pirkt sev vienu, kaut vai elektrisko. Latvijā jau tā teju katram, kam ir tiesības, ir arī savs auto. Par to mēs ar P. Timrotu esam vienisprātis. Tomēr sekojošais citāts ir tāds jancīgs:

Par elektroauto iegādi, visticamāk, domā tie, kuriem jau ir viena automašīna. Tiem, kuriem nav auto, ja vien nav jābrauc pilsētas apstākļos, ar vienu elektromobili iztikt būs grūti – šis auto noteikti nav tāds, ar ko pārvietoties starp pilsētām vai uz laukiem. Braucot tālākas distances, neizbēgami nāksies nokļūt situācijas, kurās būs svešiniekiem jāprasa atļauja palādēt savu auto.

Pauls Timrots raidījuma “Zebra” sižetā

A. Bogustovs reiz izteicās, ka viņš sev iegādājās elektroauto kā otro auto. Pēc dažiem mēnešiem viņam kļuva žēl, ka iepriekšējā benzīna mašīna sāk rūsēt garāžā no nelietošanas. Pārdeva to.

Esmu pats braucis uz Daugavpili un atpakaļ vienā dienā, lauki, uz kuriem braucu regulāri, man ir Limbažu novadā un zinu cilvēkus, kas visu Eiropu izbraukājuši ar savu elektroauto. Teikt, ka elektroauto der vien pilsētai un ārpus tās būs jāmeklē svešinieku palīdzība, ir sabiedrības maldināšana. P. Timrots pats veica sižetu par vāciešiem, kas veica organizētu braucienu uz Rīgu, un atzina, ka Latvijā uzlādes tīkls ir vairāk kā apmierinošs.

Jā, konkrētais modelis varbūt arī neder, lai aizbrauktu kur tālāk par 30 km no mājām, ja nav, kur palikt uz pāris stundām, lai to uzlādētu. Tomēr no sižeta nevarēja saprast, ka tas ir domāts par konkrēto mašīnu. Iespaids radās, ka tas ir domāts par visiem elektroauto. Gan Audi e-tron (400 km autonomija), gan Tesla Model 3 (560 km), gan Hyundai Kona (400 km), gan Dacia Spring Electric (200 km). Vienlaicīgi, lielākajai daļai cilvēku arī šis pārveidotais Fiat ar 75 km autonomiju apmierinātu vajadzības.

  “Salaspils Siltums” papildinājis saules paneļu parku

Gala vārds

Noslēdzot raidījumu, P. Timrots nosauca pāris ciparus, kam var ticēt:

  • Uzlāde šai automašīnai: 4 h
  • Autonomija ar pilnu uzlādi: 75 km
  • Izmaksas par pilnu uzlādi: < 2 €
  • Lietota un pārveidota elektriskā Fiat 500 cena: 6’000 €

Tad nosauca pāris, kuram nevar ticēt. Piemēram, teica, ka jaunākas elektriskās mašīnas, kas aprīkotas ar ātro uzlādi, maksā 100’000 €. Audi e-tron ir ļoti tuvu šai summai, bet Tesla Model 3 ir puse no tās. Nissan Leaf, kas joprojām ir populārākais elektroauto pasaulē, un Renault Zoe, kas ir Eiropas populārākais elektroauto, maksā aptuveni 30’000 €, VW e-Up! maksā 20’000 €, Dacia Spring Electric maksās 15’000 €, Citroen AMI maksā 6’900 €. Pat Ford Mustang Mach-E nemaksās ļimonus vai desmitdaļu no tāda. Arī jaunais elektriskais Fiat 500, kuru ražotājs vairs neienīst, nemaksā tik daudz, lai gan tā cena liks pacelt uzacis.

Personīgajā sarakstē P. Timrots man teica, ka raidījuma stāsts bija par to, ka cilvēki būtu ar mieru pirkt elektroauto ar diezgan mazu nobraukumu, ja tie maksātu veca Passat cenā. Par atbilstošu cenu izrādītos, ka visi būtu ar mieru pieciest autonomiju, kas ir zem 100 km. Man un, domājams, daudziem citiem, tas noteikti nebija tas, ko izsecināja no šī raidījuma. Varbūt nākamreiz.

Timrots un "Zebra" atkal testē elektroauto. Atkal sākas brīnumi 1
Timrots un "Zebra" atkal testē elektroauto. Atkal sākas brīnumi 2
5 1 balsojums
Raksta novērtējums